2018 QRTS Round 3 Stage 4: Criterium

Race Overview

General Classification:
Young Rider Classification:
Sprint Classification:
Hill Climb Classification:
Leading Team:
46 Annelise JEFFERIES (BCL)
48 Francesca SEWELL (BCL)
49 Alex MARTIN-WALLACE (BCL)
23 Bree WILSON (FPL)
BCL Brisbane Camperland

Stage 3 Result

Time/Gap Bonus
1. 49 Alex MARTIN-WALLACE (BCL) 38:52
2. 13 Jaime GUNNING (SPL) +1
3. 31 Cassandra DODD (RCW) +1
4. 23 Bree WILSON (FPL) +4
5. 43 Steph CORSETT (BCL) +18
6. 46 Annelise JEFFERIES (BCL) +18
7. 11 Nicky ROLLS (SPL) +18
8. 44 Emma GREEN (BCL) +18
9. 5 Jena SLAVIN (ASA) +18
10. 39 Liz FANCUTT (RCW) +18
11. 48 Francesca SEWELL (BCL) +18
12. 41 Brooke CARNES (BCL) +18
13. 15 Carmen BARNEY (SPL) +18
14. 24 Lauren HOOPER (FPL) +18
15. 34 Mairi MACKINNON (RCW) +18
16. 53 Michelle COOKE (CP1) +18
17. 14 Simone LONGDEN (SPL) +18
18. 26 Emma PRATT (FPL) +18
19. 57 Diane OTLEY-DOE (CP1) +18
20. 52 Pia SMITH (CP2) +18
21. 38 Megan WILLIAMS (CP2) +18
22. 37 Chevonne ARROWSMITH (RCW) +18
23. 54 Amanda KYNEUR (CP1) +18
24. 1 Faye GOODYEAR (ASA) +18
25. 6 Anna BECK (ASA) +37
26. 3 Grace BRUNTON-MAKEHAM (ASA) +10:37
27. 7 Heather WILSON (ASA) +10:37
28. 2 Bridget MALLORY (ASA) +10:37
dnf 40 Amanda ROOMALEN (RCW)
dns 51 Saskia DECKERS (CP2)
dns 56 Sophie MCAULEY (CP1)
dns 58 Deborah LATOUF (CP2)

General Classification

Final Result

Time/Gap
1. 46 Annelise JEFFERIES (BCL) 3h37:42
2. 48 Francesca SEWELL (BCL) +0
3. 13 Jaime GUNNING (SPL) +2
4. 49 Alex MARTIN-WALLACE (BCL) +21
5. 53 Michelle COOKE (CP1) +27
6. 57 Diane OTLEY-DOE (CP1) +27
7. 43 Steph CORSETT (BCL) +30
8. 54 Amanda KYNEUR (CP1) +37
9. 11 Nicky ROLLS (SPL) +1:00
10. 31 Cassandra DODD (RCW) +2:25
11. 39 Liz FANCUTT (RCW) +2:46
12. 38 Megan WILLIAMS (CP2) +2:50
13. 5 Jena SLAVIN (ASA) +2:59
14. 52 Pia SMITH (CP2) +3:20
15. 14 Simone LONGDEN (SPL) +7:45
16. 34 Mairi MACKINNON (RCW) +9:27
17. 6 Anna BECK (ASA) +9:33
18. 1 Faye GOODYEAR (ASA) +9:45
19. 23 Bree WILSON (FPL) +11:11
20. 3 Grace BRUNTON-MAKEHAM (ASA) +12:48
21. 15 Carmen BARNEY (SPL) +13:16
22. 44 Emma GREEN (BCL) +13:57
23. 24 Lauren HOOPER (FPL) +13:57
24. 2 Bridget MALLORY (ASA) +19:33
25. 7 Heather WILSON (ASA) +23:45
26. 37 Chevonne ARROWSMITH (RCW) +25:31
27. 41 Brooke CARNES (BCL) +38:53
28. 26 Emma PRATT (FPL) +43:13
dnf 32 Maddison TAYLOR (RCW)
dnf 40 Amanda ROOMALEN (RCW)
dnf 51 Saskia DECKERS (CP2)
dnf 56 Sophie MCAULEY (CP1)
dnf 58 Deborah LATOUF (CP2)

Sprint Classification

Final Result

1. 49 Alex MARTIN-WALLACE (BCL) 56 pt
2. 11 Nicky ROLLS (SPL) 34
3. 13 Jaime GUNNING (SPL) 25
4. 48 Francesca SEWELL (BCL) 21
5. 31 Cassandra DODD (RCW) 19
6. 7 Heather WILSON (ASA) 15
7. 23 Bree WILSON (FPL) 13
8. 57 Diane OTLEY-DOE (CP1) 6
9. 46 Annelise JEFFERIES (BCL) 3
10. 43 Steph CORSETT (BCL) 3
11. 3 Grace BRUNTON-MAKEHAM (ASA) 3
dnf 32 Maddison TAYLOR (RCW) 6

Intermediate Sprints

Sprint 1

1. 7 Heather WILSON (ASA) 15 pt
2. 49 Alex MARTIN-WALLACE (BCL) 10
3. 11 Nicky ROLLS (SPL) 6
4. 43 Steph CORSETT (BCL) 3

Sprint 2

1. 49 Alex MARTIN-WALLACE (BCL) 15 pt
2. 11 Nicky ROLLS (SPL) 10
3. 48 Francesca SEWELL (BCL) 6
4. 46 Annelise JEFFERIES (BCL) 3

Sprint Finish

1. 49 Alex MARTIN-WALLACE (BCL) 15 pt
2. 13 Jaime GUNNING (SPL) 10
3. 31 Cassandra DODD (RCW) 6
4. 23 Bree WILSON (FPL) 3

Mountain Classification

Final Result

1. 23 Bree WILSON (FPL) 50 pt
2. 13 Jaime GUNNING (SPL) 42
3. 11 Nicky ROLLS (SPL) 32
4. 31 Cassandra DODD (RCW) 8
dnf 40 Amanda ROOMALEN (RCW) 8

Young Rider Classification

Final Result

Time/Gap
1. 48 Francesca SEWELL (BCL) 3h37:42
2. 13 Jaime GUNNING (SPL) +2
3. 49 Alex MARTIN-WALLACE (BCL) +21
4. 43 Steph CORSETT (BCL) +30
5. 38 Megan WILLIAMS (CP2) +2:50
6. 44 Emma GREEN (BCL) +13:57
7. 41 Brooke CARNES (BCL) +38:53
8. 26 Emma PRATT (FPL) +43:13
dnf 56 Sophie MCAULEY (CP1)

Teams Stage Result

Time/Gap
1. BCL Brisbane Camperland (49, 43, 46) 1h57:12
2. SPL Splatt Lawyers Racing (13, 11, 15) +1
3. RCW Racing Club Womens Team (31, 39, 34) +1
4. FPL Four PL Racing (23, 24, 26) +4
5. CP1 Composite Team 1 (53, 57, 54) +18
6. ASA Alpha Sport Altitude Women (5, 1, 6) +37

Teams General Classification

Final Result

Time/Gap
1. BCL Brisbane Camperland 10h52:48
2. CP1 Composite Team 1 +1:49
3. SPL Splatt Lawyers Racing +9:05
4. RCW Racing Club Womens Team +14:56
5. ASA Alpha Sport Altitude Women +15:19
6. FPL Four PL Racing +1h08:39

Decisions of the Commissaires Panel