2018 Gold Coast Junior Tour Stage 2: Criterium

Race Overview

General Classification:
Sprint Classification:
33 Zakk PATTERSON (GOLD COAST CYCLING CLUB)
33 Zakk PATTERSON (GOLD COAST CYCLING CLUB)

Stage 2 Result

Time/Gap Bonus
1. 33 Zakk PATTERSON (GOLD COAST CYCLING CLUB) 32:10 10
2. 32 Alastair MACKELLAR (SUNSHINE COAST CYCLING CLUB) +0 6
3. 31 Dylan HOY (GOLD COAST CYCLING CLUB) +10 4
4. 24 Cooper AVES (BALMORAL CYCLING CLUB) +11 2
5. 25 Mitchell LOHMANN (BALMORAL CYCLING CLUB) +11
6. 26 Timothy RICHARDS (BALMORAL CYCLING CLUB) +11
7. 20 Mitchell YARDE (HAMILTON WHEELERS CYCLING CLUB) +11
8. 22 Finn WALSH (BALMORAL CYCLING CLUB) +11
9. 29 Etienne RICHERT (GOLD COAST CYCLING CLUB) +11
10. 14 Connor ERASMUS (BALMORAL CYCLING CLUB) +11
11. 27 Col CURRY (FRASER COAST CYCLING CLUB) +11
12. 11 Jake NEWLAND (DARLING DOWNS CYCLING CLUB) +11
13. 17 Ryan MARSH (SUNSHINE COAST CYCLING CLUB) +11
14. 15 Caelan FARLOW (BALMORAL CYCLING CLUB) +11
15. 16 Yunosuke MITSUI (GOLD COAST CYCLING CLUB) +11
16. 28 Conor WATSON (BALMORAL CYCLING CLUB) +11
17. 13 Jonathan DAVIES (MURWILLUMBAH CYCLE CLUB) +11
18. 30 Andrew DAVIES (BALMORAL CYCLING CLUB) +11
19. 19 James PANIZZA (BALMORAL CYCLING CLUB) +11
20. 12 Xander GRIFFITHS (BALMORAL CYCLING CLUB) +11
21. 23 Matt ASHWORTH (BALMORAL CYCLING CLUB) +11
22. 8 Chris DELABBIO (HAMILTON WHEELERS CYCLING CLUB) +11
23. 18 Thomas MOORE (BALMORAL CYCLING CLUB) +11
24. 10 Max HOBSON (BRISBANE CYCLING CLUB) +11
25. 9 Gus SHUGG (LIFECYCLE CYCLING CLUB) +19:11

General Classification

After Stage 2

Time/Gap
1. 33 Zakk PATTERSON (GOLD COAST CYCLING CLUB) 32:52
2. 32 Alastair MACKELLAR (SUNSHINE COAST CYCLING CLUB) +5
3. 31 Dylan HOY (GOLD COAST CYCLING CLUB) +19
4. 20 Mitchell YARDE (HAMILTON WHEELERS CYCLING CLUB) +25
5. 8 Chris DELABBIO (HAMILTON WHEELERS CYCLING CLUB) +26
6. 26 Timothy RICHARDS (BALMORAL CYCLING CLUB) +26
7. 24 Cooper AVES (BALMORAL CYCLING CLUB) +26
8. 29 Etienne RICHERT (GOLD COAST CYCLING CLUB) +26
9. 16 Yunosuke MITSUI (GOLD COAST CYCLING CLUB) +26
10. 25 Mitchell LOHMANN (BALMORAL CYCLING CLUB) +26
11. 27 Col CURRY (FRASER COAST CYCLING CLUB) +26
12. 15 Caelan FARLOW (BALMORAL CYCLING CLUB) +26
13. 10 Max HOBSON (BRISBANE CYCLING CLUB) +27
14. 12 Xander GRIFFITHS (BALMORAL CYCLING CLUB) +27
15. 28 Conor WATSON (BALMORAL CYCLING CLUB) +27
16. 30 Andrew DAVIES (BALMORAL CYCLING CLUB) +28
17. 11 Jake NEWLAND (DARLING DOWNS CYCLING CLUB) +29
18. 18 Thomas MOORE (BALMORAL CYCLING CLUB) +29
19. 14 Connor ERASMUS (BALMORAL CYCLING CLUB) +29
20. 13 Jonathan DAVIES (MURWILLUMBAH CYCLE CLUB) +29
21. 22 Finn WALSH (BALMORAL CYCLING CLUB) +30
22. 23 Matt ASHWORTH (BALMORAL CYCLING CLUB) +30
23. 17 Ryan MARSH (SUNSHINE COAST CYCLING CLUB) +32
24. 19 James PANIZZA (BALMORAL CYCLING CLUB) +34
25. 9 Gus SHUGG (LIFECYCLE CYCLING CLUB) +19:28

Sprint Classification

After Stage 2

1. 33 Zakk PATTERSON (GOLD COAST CYCLING CLUB) 10 pt
2. 32 Alastair MACKELLAR (SUNSHINE COAST CYCLING CLUB) 6
3. 31 Dylan HOY (GOLD COAST CYCLING CLUB) 4
4. 24 Cooper AVES (BALMORAL CYCLING CLUB) 2

Sprint Finish

1. 33 Zakk PATTERSON (GOLD COAST CYCLING CLUB) 10 pt
2. 32 Alastair MACKELLAR (SUNSHINE COAST CYCLING CLUB) 6
3. 31 Dylan HOY (GOLD COAST CYCLING CLUB) 4
4. 24 Cooper AVES (BALMORAL CYCLING CLUB) 2