2018 Gold Coast Junior Tour Stage 3: Road Race

Race Overview

General Classification:
Sprint Classification:
33 Zakk PATTERSON (GOLD COAST CYCLING CLUB)
33 Zakk PATTERSON (GOLD COAST CYCLING CLUB)

Stage 3 Result

Time/Gap Bonus
1. 33 Zakk PATTERSON (GOLD COAST CYCLING CLUB) 45:16 10
2. 32 Alastair MACKELLAR (SUNSHINE COAST CYCLING CLUB) +0 6
3. 27 Col CURRY (FRASER COAST CYCLING CLUB) +1:17 4
4. 26 Timothy RICHARDS (BALMORAL CYCLING CLUB) +1:17 2
5. 20 Mitchell YARDE (HAMILTON WHEELERS CYCLING CLUB) +1:18
6. 22 Finn WALSH (BALMORAL CYCLING CLUB) +1:20
7. 30 Andrew DAVIES (BALMORAL CYCLING CLUB) +1:20
8. 28 Conor WATSON (BALMORAL CYCLING CLUB) +1:20
9. 31 Dylan HOY (GOLD COAST CYCLING CLUB) +1:20
10. 19 James PANIZZA (BALMORAL CYCLING CLUB) +1:20
11. 25 Mitchell LOHMANN (BALMORAL CYCLING CLUB) +1:20
12. 24 Cooper AVES (BALMORAL CYCLING CLUB) +1:20
13. 17 Ryan MARSH (SUNSHINE COAST CYCLING CLUB) +1:20
14. 14 Connor ERASMUS (BALMORAL CYCLING CLUB) +1:20
15. 23 Matt ASHWORTH (BALMORAL CYCLING CLUB) +1:20
16. 10 Max HOBSON (BRISBANE CYCLING CLUB) +1:20
17. 29 Etienne RICHERT (GOLD COAST CYCLING CLUB) +1:20
18. 8 Chris DELABBIO (HAMILTON WHEELERS CYCLING CLUB) +1:20
19. 18 Thomas MOORE (BALMORAL CYCLING CLUB) +1:20
20. 15 Caelan FARLOW (BALMORAL CYCLING CLUB) +1:29
21. 12 Xander GRIFFITHS (BALMORAL CYCLING CLUB) +1:35
22. 11 Jake NEWLAND (DARLING DOWNS CYCLING CLUB) +1:37
23. 16 Yunosuke MITSUI (GOLD COAST CYCLING CLUB) +3:55
24. 13 Jonathan DAVIES (MURWILLUMBAH CYCLE CLUB) +5:47
dnf 9 Gus SHUGG (LIFECYCLE CYCLING CLUB)

General Classification

Final Result

Time/Gap
1. 33 Zakk PATTERSON (GOLD COAST CYCLING CLUB) 1h17:58
2. 32 Alastair MACKELLAR (SUNSHINE COAST CYCLING CLUB) +9
3. 31 Dylan HOY (GOLD COAST CYCLING CLUB) +1:49
4. 27 Col CURRY (FRASER COAST CYCLING CLUB) +1:49
5. 26 Timothy RICHARDS (BALMORAL CYCLING CLUB) +1:51
6. 20 Mitchell YARDE (HAMILTON WHEELERS CYCLING CLUB) +1:53
7. 8 Chris DELABBIO (HAMILTON WHEELERS CYCLING CLUB) +1:56
8. 24 Cooper AVES (BALMORAL CYCLING CLUB) +1:56
9. 29 Etienne RICHERT (GOLD COAST CYCLING CLUB) +1:56
10. 25 Mitchell LOHMANN (BALMORAL CYCLING CLUB) +1:56
11. 10 Max HOBSON (BRISBANE CYCLING CLUB) +1:57
12. 28 Conor WATSON (BALMORAL CYCLING CLUB) +1:57
13. 30 Andrew DAVIES (BALMORAL CYCLING CLUB) +1:58
14. 18 Thomas MOORE (BALMORAL CYCLING CLUB) +1:59
15. 14 Connor ERASMUS (BALMORAL CYCLING CLUB) +1:59
16. 22 Finn WALSH (BALMORAL CYCLING CLUB) +2:00
17. 23 Matt ASHWORTH (BALMORAL CYCLING CLUB) +2:00
18. 17 Ryan MARSH (SUNSHINE COAST CYCLING CLUB) +2:02
19. 19 James PANIZZA (BALMORAL CYCLING CLUB) +2:04
20. 15 Caelan FARLOW (BALMORAL CYCLING CLUB) +2:05
21. 12 Xander GRIFFITHS (BALMORAL CYCLING CLUB) +2:12
22. 11 Jake NEWLAND (DARLING DOWNS CYCLING CLUB) +2:16
23. 16 Yunosuke MITSUI (GOLD COAST CYCLING CLUB) +4:31
24. 13 Jonathan DAVIES (MURWILLUMBAH CYCLE CLUB) +6:26
dnf 9 Gus SHUGG (LIFECYCLE CYCLING CLUB)

Sprint Classification

Final Result

1. 33 Zakk PATTERSON (GOLD COAST CYCLING CLUB) 20 pt
2. 32 Alastair MACKELLAR (SUNSHINE COAST CYCLING CLUB) 12
3. 31 Dylan HOY (GOLD COAST CYCLING CLUB) 4
4. 27 Col CURRY (FRASER COAST CYCLING CLUB) 4
5. 26 Timothy RICHARDS (BALMORAL CYCLING CLUB) 2
6. 24 Cooper AVES (BALMORAL CYCLING CLUB) 2

Intermediate Sprints

Sprint Finish

1. 33 Zakk PATTERSON (GOLD COAST CYCLING CLUB) 10 pt
2. 32 Alastair MACKELLAR (SUNSHINE COAST CYCLING CLUB) 6
3. 27 Col CURRY (FRASER COAST CYCLING CLUB) 4
4. 26 Timothy RICHARDS (BALMORAL CYCLING CLUB) 2