2018 Tour of the South West – Elite B Stage 2: Individual Time Trial

Race Overview

General Classification:
Sprint Classification:
264 Luke WIGHT (MT GAMBIER)
266 Lewis WALKER (SOUTH COAST)

Stage 2 Result

Time Gap
1. 264 Luke WIGHT (MT GAMBIER) 17:07.53
2. 262 Cooper TYE (CENTRAL DISTRICTS) 17:08.38 +1
3. 251 Angus MCLEAN (WANGARATTA) 17:35.53 +28
4. 243 Leigh PHILLIPS (CARNEGIE CAULFIELD) 17:48.08 +41
5. 242 Connor RATE (CARNEGIE CAULFIELD) 17:54.65 +47
6. 245 Dan PECK (COBURG) 17:56.47 +49
7. 266 Lewis WALKER (SOUTH COAST) 17:58.77 +51
8. 241 Brendon GREEN (BLACKBURN) 18:02.45 +55
9. 257 Paul SPEED (ST KILDA) 18:04.79 +57
10. 254 Charlie BARBER (HAWTHORN) 18:10.97 +1:03
11. 252 Will LUMBY (LEONGATHA) 18:13.97 +1:06
12. 250 Mackenzie HASTINGS (BRUNSWICK) 18:36.90 +1:29
13. 248 Brendan THORNTON (HAWTHORN) 18:44.84 +1:37
14. 259 Sean HUGHES-ROBERTS (LAUNCESTON CITY) 18:48.83 +1:41
15. 265 Jarrod KING (BALLARAT / SEBASTOPOL) 18:56.09 +1:49
16. 255 Mike KORENEFF (SINGAPORE) 19:05.23 +1:58
17. 258 Bryan SCOTT (CARNEGIE CAULFIELD) 19:20.55 +2:13
18. 246 Ben JONES (CARNEGIE CAULFIELD) 19:23.44 +2:16
19. 249 Harrison MCLEAN (LEONGATHA) 19:32.89 +2:25
20. 256 Nathan OUGH (HAMILTON) 19:59.26 +2:52
21. 244 Byron WOODS (SHEPPARTON) 20:05.73 +2:58
22. 253 Bradley ERICKSON (FOOTSCRAY) 20:12.20 +3:05
23. 263 Connor GALVIN-RIDGE (LAUNCESTON CITY) 20:31.99 +3:24
24. 261 Jade MADDERN (CASTLEMAINE) 20:45.37 +3:38

General Classification

After Stage 2

Time/Gap
1. 264 Luke WIGHT (MT GAMBIER) 2h32:54
2. 262 Cooper TYE (CENTRAL DISTRICTS) +4
3. 266 Lewis WALKER (SOUTH COAST) +24
4. 251 Angus MCLEAN (WANGARATTA) +31
5. 242 Connor RATE (CARNEGIE CAULFIELD) +31
6. 243 Leigh PHILLIPS (CARNEGIE CAULFIELD) +40
7. 254 Charlie BARBER (HAWTHORN) +40
8. 245 Dan PECK (COBURG) +49
9. 241 Brendon GREEN (BLACKBURN) +58
10. 250 Mackenzie HASTINGS (BRUNSWICK) +1:08
11. 252 Will LUMBY (LEONGATHA) +1:09
12. 248 Brendan THORNTON (HAWTHORN) +1:40
13. 255 Mike KORENEFF (SINGAPORE) +2:06
14. 249 Harrison MCLEAN (LEONGATHA) +2:08
15. 246 Ben JONES (CARNEGIE CAULFIELD) +2:16
16. 258 Bryan SCOTT (CARNEGIE CAULFIELD) +2:25
17. 256 Nathan OUGH (HAMILTON) +2:55
18. 244 Byron WOODS (SHEPPARTON) +3:07
19. 253 Bradley ERICKSON (FOOTSCRAY) +3:15
20. 261 Jade MADDERN (CASTLEMAINE) +3:41
21. 257 Paul SPEED (ST KILDA) +5:44
22. 265 Jarrod KING (BALLARAT / SEBASTOPOL) +13:14
23. 263 Connor GALVIN-RIDGE (LAUNCESTON CITY) +14:15
24. 259 Sean HUGHES-ROBERTS (LAUNCESTON CITY) +18:18
dnf 247 Lachlan MARSHALL (FOOTSCRAY)

Sprint Classification

After Stage 2

1. 266 Lewis WALKER (SOUTH COAST) 10 pt
2. 254 Charlie BARBER (HAWTHORN) 6
3. 243 Leigh PHILLIPS (CARNEGIE CAULFIELD) 4
4. 250 Mackenzie HASTINGS (BRUNSWICK) 4
5. 255 Mike KORENEFF (SINGAPORE) 4
6. 264 Luke WIGHT (MT GAMBIER) 3
7. 245 Dan PECK (COBURG) 3
8. 246 Ben JONES (CARNEGIE CAULFIELD) 3
9. 249 Harrison MCLEAN (LEONGATHA) 2
10. 242 Connor RATE (CARNEGIE CAULFIELD) 1
11. 263 Connor GALVIN-RIDGE (LAUNCESTON CITY) 1