2018 Tour of the South West – Masters A Stage 2: Individual Time Trial

Race Overview

General Classification:
Sprint Classification:
Leading Team:
101 Tom LEAPER (KPC)
103 Dominik DUDKIEWICZ (KPC)
KPC Kosdown Performance Cycling

Stage 2 Result

Time Gap
1. 118 Nicholas SQUILLARI (GEELONG) 16:11.68
2. 102 Stephen LANE (KPC) 16:33.58 +22
3. 101 Tom LEAPER (KPC) 16:39.57 +28
4. 123 Sam GIFFORD (ST KILDA) 16:53.63 +42
5. 106 Hugh PECK (SOK) 17:31.16 +1:20
6. 120 Richard BARKER (ST KILDA) 18:13.39 +2:02
7. 117 Trent SHANNON (CARNEGIE CAULFIELD) 18:23.19 +2:12
8. 116 Kenneth BALLHAUSE (BRUNSWICK) 18:26.14 +2:15
9. 103 Dominik DUDKIEWICZ (KPC) 18:45.97 +2:34
10. 109 Elliot SMITH (SOK) 18:46.73 +2:35
11. 114 Jean-Philippe LECLERCQ (BSS) 19:38.25 +3:27
12. 111 Adam HAKWINS (BSS) 19:48.88 +3:37
13. 119 John WATKINSON (PORT FAIRY) 19:49.24 +3:38
14. 107 Lucas RENIERIS (SOK) 20:00.90 +3:49
15. 115 Justin DEELEY (BSS) 20:05.71 +3:54
16. 108 Jason NEVINS (SOK) 20:12.18 +4:01
17. 122 Sam PICKERING (ST KILDA) 20:35.01 +4:24
18. 113 Stephen PARKER (BSS) 21:02.15 +4:51
19. 121 Dan PICKERING (ST KILDA) 21:15.18 +5:04

General Classification

After Stage 2

Time/Gap
1. 101 Tom LEAPER (KPC) 2h23:38
2. 118 Nicholas SQUILLARI (GEELONG) +24
3. 103 Dominik DUDKIEWICZ (KPC) +1:59
4. 102 Stephen LANE (KPC) +3:39
5. 123 Sam GIFFORD (ST KILDA) +4:02
6. 106 Hugh PECK (SOK) +4:39
7. 120 Richard BARKER (ST KILDA) +5:25
8. 117 Trent SHANNON (CARNEGIE CAULFIELD) +5:38
9. 109 Elliot SMITH (SOK) +6:05
10. 111 Adam HAKWINS (BSS) +6:58
11. 119 John WATKINSON (PORT FAIRY) +7:01
12. 122 Sam PICKERING (ST KILDA) +7:43
13. 107 Lucas RENIERIS (SOK) +8:04
14. 108 Jason NEVINS (SOK) +9:43
15. 121 Dan PICKERING (ST KILDA) +10:08
16. 116 Kenneth BALLHAUSE (BRUNSWICK) +10:30
17. 113 Stephen PARKER (BSS) +26:48
18. 114 Jean-Philippe LECLERCQ (BSS) +32:58
19. 115 Justin DEELEY (BSS) +35:44
dnf 112 Mark HIGGINS (BSS)

Sprint Classification

After Stage 2

1. 103 Dominik DUDKIEWICZ (KPC) 18 pt
2. 101 Tom LEAPER (KPC) 11
3. 118 Nicholas SQUILLARI (GEELONG) 9
4. 102 Stephen LANE (KPC) 4
5. 106 Hugh PECK (SOK) 2
6. 122 Sam PICKERING (ST KILDA) 2
7. 123 Sam GIFFORD (ST KILDA) 1

Teams Stage Result

Time/Gap
1. KPC Kosdown Performance Cycling (102, 101, 103) 51:57
2. SOK SOKHYTE RACING (106, 109, 107) +4:20
3. BSS Bicycle Superstore Giant (114, 111, 115) +7:34

Teams General Classification

After Stage 2

Time/Gap
1. KPC Kosdown Performance Cycling 7h17:05
2. SOK SOKHYTE RACING +12:39
3. BSS Bicycle Superstore Giant +59:36