2018 Tour of the South West – Masters A Stage 3: Criterium

Race Overview

General Classification:
Sprint Classification:
Leading Team:
101 Tom LEAPER (KPC)
103 Dominik DUDKIEWICZ (KPC)
KPC Kosdown Performance Cycling

Stage 3 Result

Time/Gap Bonus
1. 103 Dominik DUDKIEWICZ (KPC) 47:46 16
2. 122 Sam PICKERING (ST KILDA) +0 6
3. 106 Hugh PECK (SOK) +0 4
4. 123 Sam GIFFORD (ST KILDA) +0 4
5. 111 Adam HAKWINS (BSS) +0 1
6. 101 Tom LEAPER (KPC) +0 2
7. 118 Nicholas SQUILLARI (GEELONG) +0
8. 117 Trent SHANNON (CARNEGIE CAULFIELD) +0
9. 108 Jason NEVINS (SOK) +0
10. 109 Elliot SMITH (SOK) +0 2
11. 121 Dan PICKERING (ST KILDA) +0
12. 116 Kenneth BALLHAUSE (BRUNSWICK) +0
13. 119 John WATKINSON (PORT FAIRY) +0
14. 120 Richard BARKER (ST KILDA) +0
15. 114 Jean-Philippe LECLERCQ (BSS) +0
16. 102 Stephen LANE (KPC) +0
17. 107 Lucas RENIERIS (SOK) +12:00
18. 113 Stephen PARKER (BSS) +20:00
19. 115 Justin DEELEY (BSS) +22:00

General Classification

Final Result

Time/Gap
1. 101 Tom LEAPER (KPC) 3h11:22
2. 118 Nicholas SQUILLARI (GEELONG) +26
3. 103 Dominik DUDKIEWICZ (KPC) +1:45
4. 102 Stephen LANE (KPC) +3:41
5. 123 Sam GIFFORD (ST KILDA) +4:00
6. 106 Hugh PECK (SOK) +4:37
7. 120 Richard BARKER (ST KILDA) +5:27
8. 117 Trent SHANNON (CARNEGIE CAULFIELD) +5:40
9. 109 Elliot SMITH (SOK) +6:05
10. 111 Adam HAKWINS (BSS) +6:59
11. 119 John WATKINSON (PORT FAIRY) +7:03
12. 122 Sam PICKERING (ST KILDA) +7:39
13. 108 Jason NEVINS (SOK) +9:45
14. 121 Dan PICKERING (ST KILDA) +10:10
15. 116 Kenneth BALLHAUSE (BRUNSWICK) +10:32
16. 107 Lucas RENIERIS (SOK) +20:06
17. 114 Jean-Philippe LECLERCQ (BSS) +33:00
18. 113 Stephen PARKER (BSS) +46:50
19. 115 Justin DEELEY (BSS) +57:46
dnf 112 Mark HIGGINS (BSS)

Sprint Classification

Final Result

1. 103 Dominik DUDKIEWICZ (KPC) 34 pt
2. 101 Tom LEAPER (KPC) 13
3. 118 Nicholas SQUILLARI (GEELONG) 9
4. 122 Sam PICKERING (ST KILDA) 8
5. 106 Hugh PECK (SOK) 6
6. 123 Sam GIFFORD (ST KILDA) 5
7. 102 Stephen LANE (KPC) 4
8. 109 Elliot SMITH (SOK) 2
9. 111 Adam HAKWINS (BSS) 1

Intermediate Sprints

Sprint 1

1. 103 Dominik DUDKIEWICZ (KPC) 3 pt
2. 123 Sam GIFFORD (ST KILDA) 2
3. 101 Tom LEAPER (KPC) 1

Sprint 2

1. 103 Dominik DUDKIEWICZ (KPC) 3 pt
2. 109 Elliot SMITH (SOK) 2
3. 101 Tom LEAPER (KPC) 1

Sprint Finish

1. 103 Dominik DUDKIEWICZ (KPC) 10 pt
2. 122 Sam PICKERING (ST KILDA) 6
3. 106 Hugh PECK (SOK) 4
4. 123 Sam GIFFORD (ST KILDA) 2
5. 111 Adam HAKWINS (BSS) 1

Teams Stage Result

Time/Gap
1. SOK SOKHYTE RACING (106, 108, 109) 2h23:18
2. KPC Kosdown Performance Cycling (103, 101, 102) +0
3. BSS Bicycle Superstore Giant (111, 114, 113) +20:00

Teams General Classification

Final Result

Time/Gap
1. KPC Kosdown Performance Cycling 9h40:23
2. SOK SOKHYTE RACING +12:39
3. BSS Bicycle Superstore Giant +1h19:36