2018 Tour of the South West – Masters B Stage 1: Road Race

Race Overview

General Classification:
Sprint Classification:
188 Matt NEWTON (ST KILDA)
188 Matt NEWTON (ST KILDA)

Stage 1 Result

Time/Gap Bonus
1. 188 Matt NEWTON (ST KILDA) 1h18:29 10
2. 198 Emil FOLLER (MORNINGTON) +0 6
3. 190 Ben LAWES (TOWNSVILLE) +0 10
4. 195 Damien DEVEREUX (ST KILDA) +3 2
5. 186 Liam O'BRIEN (COBURG) +5 2
6. 197 Nick LOWE (ST KILDA) +6 2
7. 189 Stephen BAKER (MORNINGTON) +9
8. 179 Lee LINDSAY (SOUTHERN MASTERS) +18
9. 184 Robbie STOREY (ST KILDA) +18
10. 178 Lachlan STEVENS (ST KILDA) +18
11. 181 Aaron GROOT (CARNEGIE CAULFIELD) +20
12. 180 Adrian LITTLE (SOUTHERN MASTERS) +21
13. 196 Jackson SHARPLES (MORNINGTON) +23 1
14. 194 Bruce TREW (MORNINGTON) +23
15. 192 Matthew DARBY (SOUTHERN MASTERS) +23 2
16. 183 Thor NAVNTOFT (CARNEGIE CAULFIELD) +27
17. 176 Nick HARVEY (ST KILDA) +27
18. 182 Daniel STOJANOVSKI (GEELONG) +31
19. 187 Michael VILLANI (ST KILDA) +44
20. 175 Sean VINTIN (HAWTHORN) +1:22
21. 191 Gavin MICKELBUROUGH (MORNINGTON) +3:32
22. 193 Ritchard LONGMIRE (ST KILDA) +3:32
23. 177 Michael WATKINS (SOUTHERN MASTERS) +3:34
dns 185 Jie LI (BLACKBURN)

General Classification

After Stage 1

Time/Gap
1. 188 Matt NEWTON (ST KILDA) 1h18:19
2. 190 Ben LAWES (TOWNSVILLE) +0
3. 198 Emil FOLLER (MORNINGTON) +4
4. 195 Damien DEVEREUX (ST KILDA) +11
5. 186 Liam O'BRIEN (COBURG) +13
6. 197 Nick LOWE (ST KILDA) +14
7. 189 Stephen BAKER (MORNINGTON) +19
8. 179 Lee LINDSAY (SOUTHERN MASTERS) +28
9. 184 Robbie STOREY (ST KILDA) +28
10. 178 Lachlan STEVENS (ST KILDA) +28
11. 181 Aaron GROOT (CARNEGIE CAULFIELD) +30
12. 180 Adrian LITTLE (SOUTHERN MASTERS) +31
13. 192 Matthew DARBY (SOUTHERN MASTERS) +31
14. 196 Jackson SHARPLES (MORNINGTON) +32
15. 194 Bruce TREW (MORNINGTON) +33
16. 183 Thor NAVNTOFT (CARNEGIE CAULFIELD) +37
17. 176 Nick HARVEY (ST KILDA) +37
18. 182 Daniel STOJANOVSKI (GEELONG) +41
19. 187 Michael VILLANI (ST KILDA) +54
20. 175 Sean VINTIN (HAWTHORN) +1:32
21. 191 Gavin MICKELBUROUGH (MORNINGTON) +3:42
22. 193 Ritchard LONGMIRE (ST KILDA) +3:42
23. 177 Michael WATKINS (SOUTHERN MASTERS) +3:44

Sprint Classification

After Stage 1

1. 188 Matt NEWTON (ST KILDA) 10 pt
2. 190 Ben LAWES (TOWNSVILLE) 10
3. 198 Emil FOLLER (MORNINGTON) 6
4. 195 Damien DEVEREUX (ST KILDA) 2
5. 186 Liam O'BRIEN (COBURG) 2
6. 197 Nick LOWE (ST KILDA) 2
7. 192 Matthew DARBY (SOUTHERN MASTERS) 2
8. 196 Jackson SHARPLES (MORNINGTON) 1

Intermediate Sprints

Sprint 1

1. 190 Ben LAWES (TOWNSVILLE) 3 pt
2. 192 Matthew DARBY (SOUTHERN MASTERS) 2
3. 196 Jackson SHARPLES (MORNINGTON) 1

Sprint 2

1. 190 Ben LAWES (TOWNSVILLE) 3 pt
2. 197 Nick LOWE (ST KILDA) 2
3. 186 Liam O'BRIEN (COBURG) 1

Sprint Finish

1. 188 Matt NEWTON (ST KILDA) 10 pt
2. 198 Emil FOLLER (MORNINGTON) 6
3. 190 Ben LAWES (TOWNSVILLE) 4
4. 195 Damien DEVEREUX (ST KILDA) 2
5. 186 Liam O'BRIEN (COBURG) 1