2018 Tour of the South West – Masters B Stage 2: Individual Time Trial

Race Overview

General Classification:
Sprint Classification:
184 Robbie STOREY (ST KILDA)
188 Matt NEWTON (ST KILDA)

Stage 2 Result

Time Gap
1. 184 Robbie STOREY (ST KILDA) 17:00.52
2. 177 Michael WATKINS (SOUTHERN MASTERS) 17:06.00 +6
3. 178 Lachlan STEVENS (ST KILDA) 17:07.78 +7
4. 197 Nick LOWE (ST KILDA) 17:17.04 +17
5. 189 Stephen BAKER (MORNINGTON) 17:26.43 +26
6. 190 Ben LAWES (TOWNSVILLE) 17:34.47 +34
7. 181 Aaron GROOT (CARNEGIE CAULFIELD) 17:38.92 +38
8. 198 Emil FOLLER (MORNINGTON) 17:46.50 +46
9. 176 Nick HARVEY (ST KILDA) 17:58.60 +58
10. 186 Liam O'BRIEN (COBURG) 18:02.06 +1:02
11. 180 Adrian LITTLE (SOUTHERN MASTERS) 18:06.32 +1:06
12. 192 Matthew DARBY (SOUTHERN MASTERS) 18:11.61 +1:11
13. 195 Damien DEVEREUX (ST KILDA) 18:16.74 +1:16
14. 179 Lee LINDSAY (SOUTHERN MASTERS) 18:19.92 +1:19
15. 175 Sean VINTIN (HAWTHORN) 18:22.17 +1:22
16. 183 Thor NAVNTOFT (CARNEGIE CAULFIELD) 18:27.97 +1:27
17. 194 Bruce TREW (MORNINGTON) 18:32.06 +1:32
18. 193 Ritchard LONGMIRE (ST KILDA) 18:58.32 +1:58
19. 187 Michael VILLANI (ST KILDA) 19:09.22 +2:09
20. 196 Jackson SHARPLES (MORNINGTON) 19:17.01 +2:17
21. 191 Gavin MICKELBUROUGH (MORNINGTON) 19:17.76 +2:17
21. 182 Daniel STOJANOVSKI (GEELONG) 19:17.74 +2:17
23. 188 Matt NEWTON (ST KILDA) 19:19.37 +2:19

General Classification

After Stage 2

Time/Gap
1. 184 Robbie STOREY (ST KILDA) 1h35:47
2. 197 Nick LOWE (ST KILDA) +3
3. 190 Ben LAWES (TOWNSVILLE) +6
4. 178 Lachlan STEVENS (ST KILDA) +7
5. 189 Stephen BAKER (MORNINGTON) +17
6. 198 Emil FOLLER (MORNINGTON) +22
7. 181 Aaron GROOT (CARNEGIE CAULFIELD) +40
8. 186 Liam O'BRIEN (COBURG) +47
9. 195 Damien DEVEREUX (ST KILDA) +59
10. 176 Nick HARVEY (ST KILDA) +1:07
11. 180 Adrian LITTLE (SOUTHERN MASTERS) +1:09
12. 192 Matthew DARBY (SOUTHERN MASTERS) +1:14
13. 179 Lee LINDSAY (SOUTHERN MASTERS) +1:19
14. 183 Thor NAVNTOFT (CARNEGIE CAULFIELD) +1:36
15. 194 Bruce TREW (MORNINGTON) +1:37
16. 188 Matt NEWTON (ST KILDA) +1:51
17. 196 Jackson SHARPLES (MORNINGTON) +2:21
18. 175 Sean VINTIN (HAWTHORN) +2:26
19. 182 Daniel STOJANOVSKI (GEELONG) +2:30
20. 187 Michael VILLANI (ST KILDA) +2:35
21. 177 Michael WATKINS (SOUTHERN MASTERS) +3:22
22. 193 Ritchard LONGMIRE (ST KILDA) +5:12
23. 191 Gavin MICKELBUROUGH (MORNINGTON) +5:31

Sprint Classification

After Stage 2

1. 188 Matt NEWTON (ST KILDA) 10 pt
2. 190 Ben LAWES (TOWNSVILLE) 10
3. 198 Emil FOLLER (MORNINGTON) 6
4. 197 Nick LOWE (ST KILDA) 2
5. 186 Liam O'BRIEN (COBURG) 2
6. 195 Damien DEVEREUX (ST KILDA) 2
7. 192 Matthew DARBY (SOUTHERN MASTERS) 2
8. 196 Jackson SHARPLES (MORNINGTON) 1