2018 Tour of the South West – Masters B Stage 3: Criterium

Race Overview

General Classification:
Sprint Classification:
184 Robbie STOREY (ST KILDA)
188 Ben LAWES (TOWNSVILLE)

Stage 3 Result

Time/Gap Bonus
1. 195 Damien DEVEREUX (ST KILDA) 39:04 10
2. 180 Adrian LITTLE (SOUTHERN MASTERS) +0 6
3. 187 Michael VILLANI (ST KILDA) +0 4
4. 197 Nick LOWE (ST KILDA) +0 2
5. 182 Daniel STOJANOVSKI (GEELONG) +0 1
6. 186 Liam O'BRIEN (COBURG) +0
7. 198 Emil FOLLER (MORNINGTON) +0
8. 175 Sean VINTIN (HAWTHORN) +0 4
9. 190 Ben LAWES (TOWNSVILLE) +0 3
10. 181 Aaron GROOT (CARNEGIE CAULFIELD) +0
11. 189 Stephen BAKER (MORNINGTON) +0
12. 184 Robbie STOREY (ST KILDA) +0
13. 178 Lachlan STEVENS (ST KILDA) +0
14. 177 Michael WATKINS (SOUTHERN MASTERS) +3
15. 194 Bruce TREW (MORNINGTON) +3
16. 196 Jackson SHARPLES (MORNINGTON) +6
17. 188 Matt NEWTON (ST KILDA) +18 3
18. 183 Thor NAVNTOFT (CARNEGIE CAULFIELD) +26
19. 192 Matthew DARBY (SOUTHERN MASTERS) +26
20. 176 Nick HARVEY (ST KILDA) +37 2
21. 179 Lee LINDSAY (SOUTHERN MASTERS) +1:00
22. 191 Gavin MICKELBUROUGH (MORNINGTON) +1:08
23. 193 Ritchard LONGMIRE (ST KILDA) +17:08

General Classification

Final Result

Time/Gap
1. 184 Robbie STOREY (ST KILDA) 2h14:51
2. 197 Nick LOWE (ST KILDA) +1
3. 190 Ben LAWES (TOWNSVILLE) +3
4. 178 Lachlan STEVENS (ST KILDA) +7
5. 189 Stephen BAKER (MORNINGTON) +17
6. 198 Emil FOLLER (MORNINGTON) +22
7. 181 Aaron GROOT (CARNEGIE CAULFIELD) +40
8. 186 Liam O'BRIEN (COBURG) +47
9. 195 Damien DEVEREUX (ST KILDA) +49
10. 180 Adrian LITTLE (SOUTHERN MASTERS) +1:03
11. 194 Bruce TREW (MORNINGTON) +1:40
12. 192 Matthew DARBY (SOUTHERN MASTERS) +1:40
13. 176 Nick HARVEY (ST KILDA) +1:42
14. 183 Thor NAVNTOFT (CARNEGIE CAULFIELD) +2:02
15. 188 Matt NEWTON (ST KILDA) +2:06
16. 179 Lee LINDSAY (SOUTHERN MASTERS) +2:19
17. 175 Sean VINTIN (HAWTHORN) +2:22
18. 196 Jackson SHARPLES (MORNINGTON) +2:27
19. 182 Daniel STOJANOVSKI (GEELONG) +2:29
20. 187 Michael VILLANI (ST KILDA) +2:31
21. 177 Michael WATKINS (SOUTHERN MASTERS) +3:25
22. 191 Gavin MICKELBUROUGH (MORNINGTON) +6:39
23. 193 Ritchard LONGMIRE (ST KILDA) +22:20

Sprint Classification

Final Result

1. 190 Ben LAWES (TOWNSVILLE) 13
2. 188 Matt NEWTON (ST KILDA) 13 pt
3. 195 Damien DEVEREUX (ST KILDA) 12
4. 198 Emil FOLLER (MORNINGTON) 6
5. 180 Adrian LITTLE (SOUTHERN MASTERS) 6
6. 175 Sean VINTIN (HAWTHORN) 4
7. 197 Nick LOWE (ST KILDA) 4
8. 187 Michael VILLANI (ST KILDA) 4
9. 186 Liam O'BRIEN (COBURG) 2
10. 192 Matthew DARBY (SOUTHERN MASTERS) 2
11. 176 Nick HARVEY (ST KILDA) 2
12. 196 Jackson SHARPLES (MORNINGTON) 1
13. 182 Daniel STOJANOVSKI (GEELONG) 1

Intermediate Sprints

Sprint 1

1. 190 Ben LAWES (TOWNSVILLE) 3 pt
2. 188 Matt NEWTON (ST KILDA) 2
3. 175 Sean VINTIN (HAWTHORN) 1

Sprint 2

1. 175 Sean VINTIN (HAWTHORN) 3 pt
2. 176 Nick HARVEY (ST KILDA) 2
3. 188 Matt NEWTON (ST KILDA) 1

Sprint Finish

1. 195 Damien DEVEREUX (ST KILDA) 10 pt
2. 180 Adrian LITTLE (SOUTHERN MASTERS) 6
3. 187 Michael VILLANI (ST KILDA) 4
4. 197 Nick LOWE (ST KILDA) 2
5. 182 Daniel STOJANOVSKI (GEELONG) 1