2018 Tour of the South West – Masters C Stage 1: Road Race

Race Overview

General Classification:
Sprint Classification:
213 Craig KEANE (ADCC)
213 Craig KEANE (ADCC)

Stage 1 Result

Time/Gap Bonus
1. 213 Craig KEANE (ADCC) 1h22:37 16
2. 225 Paul YEATMAN (WARRAGUL) +0 6
3. 230 Ben HARDMAN (CARNEGIE CAULFIELD) +0 7
4. 232 Patrick QUIGGIN (MELBOURNE CYCLING LEAGUE) +0 2
5. 223 Simon KELSON (FOOTSCRAY) +0 1
6. 234 Rob CUMINE (SOUTHERN TASMANIAN) +2
7. 207 Vaughan WEBBER (BLACKBURN) +2
8. 205 Craig DOHERTY (CARNEGIE CAULFIELD) +2
9. 217 Tristan BATEY (MORNINGTON) +2
10. 222 Thomas DE GARIS (NORWOOD) +2
11. 233 Peter CHESTER (NORTHCOTE) +2
12. 218 Alastair DELOOZE (FOOTSCRAY) +2
13. 221 Peter GREIG (WARRNAMBOOL) +2
14. 228 Gary LOWE (HAWTHORN) +2
15. 204 David OBRIEN (ECHUCA/MOAMA) +2 2
16. 212 Joel BYRNES (SOUTHERN MASTERS) +2
17. 227 Joel BERTRAM (BUSSELTON) +2
18. 201 William GIELEWSKI (ST KILDA) +2
19. 211 Jeremy BEAUMONT (BRUNSWICK) +2
20. 226 Milan ANDJELKOVIC (CARNEGIE CAULFIELD) +2
21. 220 Nicholas BARTLETT (PORT FAIRY) +2
22. 203 Bradley JAMES (BLACKBURN) +2
23. 210 Dayne PEARCE (BALLARAT / SEBASTOPOL) +2
24. 224 Ryan WATERSON (SOUTHERN MASTERS) +2 1
25. 208 Randall NEWMAN (MORNINGTON) +2
26. 229 Andrew COOK (MORNINGTON) +2
27. 206 Shane HAYES (BALLARAT / SEBASTOPOL) +2
28. 214 Adam SKIDMORE (ALBURY-WODONGA PANTHERS) +2
29. 219 Matt ARTHUR (COBURG) +7
30. 202 Brad THEXTON (MELBOURNE CYCLING LEAGUE) +9
31. 215 Guy GREEN (BLACKBURN) +1:18
32. 216 James BYRNE (WARRNAMBOOL) +6:18
dnf 231 Matthew SPENCER (ST KILDA)
dns 209 Kris BIRTWISTLE (CITY OF BURNIE)

General Classification

After Stage 1

Time/Gap
1. 213 Craig KEANE (ADCC) 1h22:21
2. 230 Ben HARDMAN (CARNEGIE CAULFIELD) +9
3. 225 Paul YEATMAN (WARRAGUL) +10
4. 232 Patrick QUIGGIN (MELBOURNE CYCLING LEAGUE) +14
5. 223 Simon KELSON (FOOTSCRAY) +15
6. 204 David OBRIEN (ECHUCA/MOAMA) +16
7. 224 Ryan WATERSON (SOUTHERN MASTERS) +17
8. 234 Rob CUMINE (SOUTHERN TASMANIAN) +18
9. 207 Vaughan WEBBER (BLACKBURN) +18
10. 205 Craig DOHERTY (CARNEGIE CAULFIELD) +18
11. 217 Tristan BATEY (MORNINGTON) +18
12. 222 Thomas DE GARIS (NORWOOD) +18
13. 233 Peter CHESTER (NORTHCOTE) +18
14. 218 Alastair DELOOZE (FOOTSCRAY) +18
15. 221 Peter GREIG (WARRNAMBOOL) +18
16. 228 Gary LOWE (HAWTHORN) +18
17. 212 Joel BYRNES (SOUTHERN MASTERS) +18
18. 227 Joel BERTRAM (BUSSELTON) +18
19. 201 William GIELEWSKI (ST KILDA) +18
20. 211 Jeremy BEAUMONT (BRUNSWICK) +18
21. 226 Milan ANDJELKOVIC (CARNEGIE CAULFIELD) +18
22. 220 Nicholas BARTLETT (PORT FAIRY) +18
23. 203 Bradley JAMES (BLACKBURN) +18
24. 210 Dayne PEARCE (BALLARAT / SEBASTOPOL) +18
25. 208 Randall NEWMAN (MORNINGTON) +18
26. 229 Andrew COOK (MORNINGTON) +18
27. 206 Shane HAYES (BALLARAT / SEBASTOPOL) +18
28. 214 Adam SKIDMORE (ALBURY-WODONGA PANTHERS) +18
29. 219 Matt ARTHUR (COBURG) +23
30. 202 Brad THEXTON (MELBOURNE CYCLING LEAGUE) +25
31. 215 Guy GREEN (BLACKBURN) +1:34
32. 216 James BYRNE (WARRNAMBOOL) +6:34
dnf 231 Matthew SPENCER (ST KILDA)

Sprint Classification

After Stage 1

1. 213 Craig KEANE (ADCC) 16 pt
2. 230 Ben HARDMAN (CARNEGIE CAULFIELD) 7
3. 225 Paul YEATMAN (WARRAGUL) 6
4. 232 Patrick QUIGGIN (MELBOURNE CYCLING LEAGUE) 2
5. 204 David OBRIEN (ECHUCA/MOAMA) 2
6. 223 Simon KELSON (FOOTSCRAY) 1
7. 224 Ryan WATERSON (SOUTHERN MASTERS) 1

Intermediate Sprints

Sprint 1

1. 213 Craig KEANE (ADCC) 3 pt
2. 204 David OBRIEN (ECHUCA/MOAMA) 2
3. 230 Ben HARDMAN (CARNEGIE CAULFIELD) 1

Sprint 2

1. 213 Craig KEANE (ADCC) 3 pt
2. 230 Ben HARDMAN (CARNEGIE CAULFIELD) 2
3. 224 Ryan WATERSON (SOUTHERN MASTERS) 1

Sprint Finish

1. 213 Craig KEANE (ADCC) 10 pt
2. 225 Paul YEATMAN (WARRAGUL) 6
3. 230 Ben HARDMAN (CARNEGIE CAULFIELD) 4
4. 232 Patrick QUIGGIN (MELBOURNE CYCLING LEAGUE) 2
5. 223 Simon KELSON (FOOTSCRAY) 1