2018 Tour of the South West – Masters C Stage 2: Individual Time Trial

Race Overview

General Classification:
Sprint Classification:
213 Craig KEANE (ADCC)
213 Craig KEANE (ADCC)

Stage 2 Result

Time Gap
1. 219 Matt ARTHUR (COBURG) 17:54.78
2. 204 David OBRIEN (ECHUCA/MOAMA) 17:55.75 +1
3. 201 William GIELEWSKI (ST KILDA) 18:03.92 +9
4. 213 Craig KEANE (ADCC) 18:04.19 +10
5. 208 Randall NEWMAN (MORNINGTON) 18:15.29 +21
6. 225 Paul YEATMAN (WARRAGUL) 18:26.64 +32
7. 216 James BYRNE (WARRNAMBOOL) 18:32.10 +38
8. 205 Craig DOHERTY (CARNEGIE CAULFIELD) 18:32.91 +38
9. 217 Tristan BATEY (MORNINGTON) 18:44.38 +50
10. 210 Dayne PEARCE (BALLARAT / SEBASTOPOL) 18:48.17 +54
11. 203 Bradley JAMES (BLACKBURN) 18:48.68 +54
12. 226 Milan ANDJELKOVIC (CARNEGIE CAULFIELD) 18:52.35 +58
13. 224 Ryan WATERSON (SOUTHERN MASTERS) 19:00.74 +1:06
14. 223 Simon KELSON (FOOTSCRAY) 19:03.05 +1:09
14. 214 Adam SKIDMORE (ALBURY-WODONGA PANTHERS) 19:03.06 +1:09
16. 229 Andrew COOK (MORNINGTON) 19:06.55 +1:12
17. 230 Ben HARDMAN (CARNEGIE CAULFIELD) 19:09.96 +1:15
18. 218 Alastair DELOOZE (FOOTSCRAY) 19:34.96 +1:40
19. 221 Peter GREIG (WARRNAMBOOL) 19:39.99 +1:45
19. 211 Jeremy BEAUMONT (BRUNSWICK) 19:39.90 +1:45
21. 234 Rob CUMINE (SOUTHERN TASMANIAN) 19:44.18 +1:50
22. 233 Peter CHESTER (NORTHCOTE) 20:08.67 +2:14
23. 212 Joel BYRNES (SOUTHERN MASTERS) 20:17.45 +2:23
24. 215 Guy GREEN (BLACKBURN) 20:17.70 +2:23
25. 222 Thomas DE GARIS (NORWOOD) 20:37.18 +2:43
26. 206 Shane HAYES (BALLARAT / SEBASTOPOL) 20:37.35 +2:43
27. 207 Vaughan WEBBER (BLACKBURN) 20:55.25 +3:01
28. 228 Gary LOWE (HAWTHORN) 21:13.03 +3:19
29. 220 Nicholas BARTLETT (PORT FAIRY) 22:00.53 +4:06
30. 232 Patrick QUIGGIN (MELBOURNE CYCLING LEAGUE) 22:09.96 +4:15
31. 227 Joel BERTRAM (BUSSELTON) 22:43.31 +4:49

General Classification

After Stage 2

Time/Gap
1. 213 Craig KEANE (ADCC) 1h40:25
2. 204 David OBRIEN (ECHUCA/MOAMA) +7
3. 219 Matt ARTHUR (COBURG) +13
4. 201 William GIELEWSKI (ST KILDA) +17
5. 208 Randall NEWMAN (MORNINGTON) +29
6. 225 Paul YEATMAN (WARRAGUL) +32
7. 205 Craig DOHERTY (CARNEGIE CAULFIELD) +46
8. 217 Tristan BATEY (MORNINGTON) +58
9. 210 Dayne PEARCE (BALLARAT / SEBASTOPOL) +1:02
10. 203 Bradley JAMES (BLACKBURN) +1:02
11. 226 Milan ANDJELKOVIC (CARNEGIE CAULFIELD) +1:06
12. 224 Ryan WATERSON (SOUTHERN MASTERS) +1:13
13. 223 Simon KELSON (FOOTSCRAY) +1:14
14. 230 Ben HARDMAN (CARNEGIE CAULFIELD) +1:14
15. 214 Adam SKIDMORE (ALBURY-WODONGA PANTHERS) +1:17
16. 229 Andrew COOK (MORNINGTON) +1:20
17. 218 Alastair DELOOZE (FOOTSCRAY) +1:48
18. 211 Jeremy BEAUMONT (BRUNSWICK) +1:53
19. 221 Peter GREIG (WARRNAMBOOL) +1:53
20. 234 Rob CUMINE (SOUTHERN TASMANIAN) +1:58
21. 233 Peter CHESTER (NORTHCOTE) +2:22
22. 212 Joel BYRNES (SOUTHERN MASTERS) +2:31
23. 222 Thomas DE GARIS (NORWOOD) +2:51
24. 206 Shane HAYES (BALLARAT / SEBASTOPOL) +2:51
25. 207 Vaughan WEBBER (BLACKBURN) +3:09
26. 228 Gary LOWE (HAWTHORN) +3:27
27. 215 Guy GREEN (BLACKBURN) +3:47
28. 220 Nicholas BARTLETT (PORT FAIRY) +4:14
29. 232 Patrick QUIGGIN (MELBOURNE CYCLING LEAGUE) +4:19
30. 227 Joel BERTRAM (BUSSELTON) +4:57
31. 216 James BYRNE (WARRNAMBOOL) +7:02
202 Brad THEXTON (MELBOURNE CYCLING LEAGUE) 1h22:46
dnf 231 Matthew SPENCER (ST KILDA)

Sprint Classification

After Stage 2

1. 213 Craig KEANE (ADCC) 16 pt
2. 230 Ben HARDMAN (CARNEGIE CAULFIELD) 7
3. 225 Paul YEATMAN (WARRAGUL) 6
4. 204 David OBRIEN (ECHUCA/MOAMA) 2
5. 232 Patrick QUIGGIN (MELBOURNE CYCLING LEAGUE) 2
6. 224 Ryan WATERSON (SOUTHERN MASTERS) 1
7. 223 Simon KELSON (FOOTSCRAY) 1