2018 Tour of the South West – Women A Stage 3: Criterium

Race Overview

General Classification:
Sprint Classification:
Leading Team:
77 Maeve PLOUFFE (SAI)
83 Catalina SOTO (BRUNSWICK)
SAI SASI

Stage 3 Result

Time/Gap Bonus
1. 88 Emma CHILTON (MELBOURNE UNIVERSITY) 49:43 10
2. 90 Natalie REDMOND (PORT ADELAIDE) +0 7
3. 74 Jessica LANE (RSW) +0 4
4. 84 Ashlee JONES (CARNEGIE CAULFIELD) +0 5
5. 78 Breanna HARGRAVE (SAI) +0 4
6. 83 Catalina SOTO (BRUNSWICK) +0 3
7. 76 Sophie EDWARDS (SAI) +0
8. 77 Maeve PLOUFFE (SAI) +0 2
9. 85 Jenny PETTENON (HAWTHORN) +0
10. 82 Rachel EFFENEY (BRISBANE) +3
11. 91 Chelsea HOLMES (SOUTH COAST) +28
12. 81 Kirsty DEACON (ALBURY-WODONGA PANTHERS) +48
13. 87 Bridget LESTER (MELBOURNE CYCLING LEAGUE) +2:00
14. 72 Minda MURRAY (RSW) +14:00
15. 86 Nicole HOBDAY (MELBOURNE CYCLING LEAGUE) +26:00
16. 79 Olivia WHEELER (SAI) +26:00
17. 89 Jordyn HASSETT (MORNINGTON) +26:00
dns 92 Gemma MOLLENHAUER (WAGGA WAGGA)

General Classification

Final Result

Time/Gap
1. 77 Maeve PLOUFFE (SAI) 3h48:10
2. 78 Breanna HARGRAVE (SAI) +17
3. 84 Ashlee JONES (CARNEGIE CAULFIELD) +21
4. 76 Sophie EDWARDS (SAI) +41
5. 85 Jenny PETTENON (HAWTHORN) +58
6. 88 Emma CHILTON (MELBOURNE UNIVERSITY) +1:08
7. 90 Natalie REDMOND (PORT ADELAIDE) +1:10
8. 83 Catalina SOTO (BRUNSWICK) +1:34
9. 82 Rachel EFFENEY (BRISBANE) +2:29
10. 91 Chelsea HOLMES (SOUTH COAST) +2:42
11. 74 Jessica LANE (RSW) +3:06
12. 81 Kirsty DEACON (ALBURY-WODONGA PANTHERS) +4:21
13. 87 Bridget LESTER (MELBOURNE CYCLING LEAGUE) +9:45
14. 72 Minda MURRAY (RSW) +17:52
15. 79 Olivia WHEELER (SAI) +26:39
16. 86 Nicole HOBDAY (MELBOURNE CYCLING LEAGUE) +28:11
17. 89 Jordyn HASSETT (MORNINGTON) +42:51
dnf 73 Samantha DE RITER (RSW)
dnf 92 Gemma MOLLENHAUER (WAGGA WAGGA)

Sprint Classification

Final Result

1. 83 Catalina SOTO (BRUNSWICK) 19 pt
2. 88 Emma CHILTON (MELBOURNE UNIVERSITY) 19
3. 90 Natalie REDMOND (PORT ADELAIDE) 13
4. 78 Breanna HARGRAVE (SAI) 9
5. 74 Jessica LANE (RSW) 8
6. 77 Maeve PLOUFFE (SAI) 6
7. 84 Ashlee JONES (CARNEGIE CAULFIELD) 6
8. 76 Sophie EDWARDS (SAI) 2

Intermediate Sprints

Sprint 1

1. 83 Catalina SOTO (BRUNSWICK) 3 pt
2. 84 Ashlee JONES (CARNEGIE CAULFIELD) 2
3. 90 Natalie REDMOND (PORT ADELAIDE) 1

Sprint 2

1. 78 Breanna HARGRAVE (SAI) 3 pt
2. 77 Maeve PLOUFFE (SAI) 2
3. 84 Ashlee JONES (CARNEGIE CAULFIELD) 1

Sprint Finish

1. 88 Emma CHILTON (MELBOURNE UNIVERSITY) 10 pt
2. 90 Natalie REDMOND (PORT ADELAIDE) 6
3. 74 Jessica LANE (RSW) 4
4. 84 Ashlee JONES (CARNEGIE CAULFIELD) 2
5. 78 Breanna HARGRAVE (SAI) 1

Teams Stage Result

Time/Gap
1. SAI SASI (78, 76, 77) 2h29:09

Teams General Classification

Final Result

Time/Gap
1. SAI SASI 11h25:31