2017 Battle Recharge - Graded Stage 1: Prologue

Result: Elite DIV 1

1. 315 Calem WILCOX (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) 16:48.5
2. 313 Jake VAN DER VLIET (Sunshine Coast CC) 16:56.6 +8.1
3. 311 Stephen RASHLEIGH (Kangaroo Point CC) 16:59.1 +10.6
4. 309 William PENDER-BUCHAN (Port Macquarie Cycling Club) 17:23.7 +35.1
5. 314 Bailey WALTERS (Fraser Coast Cycling Inc) 17:38.6 +50.1
6. 308 Elliott MCKEAN (Sunshine Coast CC) 17:51.0 +1:02.4
7. 302 Kurtis BRENT (Lifecycle Cycling Club) 17:58.4 +1:09.8
8. 307 Thomas HOOPER (Port Macquarie Cycling Club) 18:29.2 +1:40.6

Result: Elite DIV 2

1. 348 Jordan ROSS (University of Queensland CC) 16:51.3
2. 330 Campbell HALL (Gold Coast Cycling Club) 17:00.3 +8.9
3. 335 Dan LOGAN (University of Queensland CC) 17:25.5 +34.2
4. 326 Ben CRAWFORD (ADF Cycling) 17:33.7 +42.3
5. 341 Ash O'NEILL (Townsville Cycle Club) 17:51.4 +1:00.1
6. 347 Rhys ROBOTHAM (Balmoral Cycle Club) 17:59.1 +1:07.8
7. 346 Mark RICHARDSON (University of Queensland CC) 18:01.1 +1:09.7
8. 351 Ethan VIVIERS (Balmoral Cycle Club) 18:18.3 +1:26.9
9. 329 Thomas FORD (Mackay Cycling Club) 18:23.7 +1:32.3
10. 336 Liam MACKNIGHT (Lifecycle Cycling Club) 18:25.1 +1:33.7
11. 333 Sam HORAN (Rockhampton Cycle Club) 18:36.1 +1:44.7
12. 342 Samuel PIAT (Ipswich CC) 18:38.1 +1:46.8
13. 327 Andrew DAVIES (University of Queensland CC) 18:43.6 +1:52.2
14. 340 Fergus Kieran O'CONNOR (Murwillumbah Cycle Club) 19:05.9 +2:14.5
15. 355 Peter DUNLOP (Moreton Bay Cycling Club INC) 19:26.1 +2:34.8
16. 353 Daniel WILLIAMS (University of Queensland CC) 20:01.5 +3:10.2
17. 339 Jake MITCHELL (Grafton CC) 21:58.8 +5:07.5
18. 322 Ross BARCLAY (University of Queensland CC) 23:58.7 +7:07.3

Result: Masters DIV 1

1. 425 Ben NEPPL (Hunter District CC) 16:12.6
2. 415 Peter GWYNNE (Gold Coast Cycling Club) 16:22.7 +10.1
3. 426 Mark RENDER (University of Queensland CC) 16:28.7 +16.1
4. 424 Johnathan MILLINGTON (Hunter District CC) 16:45.5 +32.9
5. 416 Steve HALLIDAY (Sunshine Coast CC) 16:54.7 +42.1
6. 420 Mark LASPINA (Gold Coast Cycling Club) 17:00.3 +47.6
7. 422 Michael MANSON (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) 17:11.6 +59.0
8. 433 Jason FORD (Sunshine Coast CC) 17:16.9 +1:04.3
9. 413 Brent DUCKER (University of Queensland CC) 17:21.7 +1:09.1
10. 407 Richard BROWNHILL (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) 17:23.5 +1:10.8
11. 430 Malcolm VAN BASTEN (Wynnum Redlands Cycling Club) 17:38.1 +1:25.5
12. 419 Tom LAPTHORN (Gold Coast Cycling Club) 17:45.9 +1:33.3
13. 409 Daniel CHALHOUB (Hunter District CC) 17:51.2 +1:38.5
14. 427 Adam ROBINSON (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) 17:57.6 +1:45.0
15. 418 Michael JONES (University of Queensland CC) 17:59.6 +1:46.9
16. 410 Glenn COOPER (Bundaberg Cycle Club) 18:19.1 +2:06.5
17. 412 Luke DHNARAM (University of Queensland CC) 18:34.4 +2:21.8
18. 429 Peter THEODORE (Wynnum Redlands Cycling Club) 18:46.9 +2:34.3
19. 417 Ben INNES (University of Queensland CC) 19:07.5 +2:54.9
20. 405 Ric BAKER (University of Queensland CC) 19:25.9 +3:13.3

Result: Masters DIV 2

1. 461 Wes FREIER (Murwillumbah Cycle Club) 16:14.0
2. 475 Timothy NELSON (University of Queensland CC) 16:44.8 +30.7
3. 479 James SHEFFIELD (Kangaroo Point CC) 17:03.3 +49.2
4. 484 David WADSWORTH (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) 17:11.9 +57.8
5. 488 Michael BLADIN (Murwillumbah Cycle Club) 17:17.6 +1:03.5
6. 480 Damien STACY (Murwillumbah Cycle Club) 17:17.9 +1:03.8
7. 486 Paul WOODWARD (Brisbane Cycling Club) 17:20.4 +1:06.3
8. 471 Stuart MACDONALD (Balmoral Cycle Club) 17:31.5 +1:17.4
9. 476 Michael NEWELL (Rockhampton Cycle Club) 17:36.8 +1:22.7
10. 467 Adrian LAND (Fraser Coast Cycling Inc) 17:39.7 +1:25.6
11. 468 Steve LEDGER (University of Queensland CC) 17:50.4 +1:36.3
11. 456 Sean COX (Bundaberg Cycle Club) 17:50.4 +1:36.3
13. 473 Murray MCCLYMONT (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) 17:53.4 +1:39.3
14. 469 Nigel LOUIE (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) 17:56.9 +1:42.8
15. 466 Phil KESBY (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) 18:20.5 +2:06.4
16. 474 Sandy MCVEY (Rockhampton Cycle Club) 18:59.7 +2:45.6
17. 472 Daniel MASASSO (University of Queensland CC) 19:29.9 +3:15.8
18. 454 Jason CHESHIRE (Sunshine Coast CC) 19:42.0 +3:27.9
19. 458 David EDGE (Rockhampton Cycle Club) 20:03.7 +3:49.6

Result: Masters DIV 3

1. 546 Rod TANNER (Lifecycle Cycling Club) 17:16.9
2. 524 Brendan FLANAGAN (Lifecycle Cycling Club) 17:54.0 +37.1
3. 521 Brian COOKE (Murwillumbah Cycle Club) 17:56.4 +39.4
4. 549 David GREEN (Wynnum Redlands Cycling Club) 18:07.3 +50.3
5. 539 Christopher PERCY (Brisbane Cycling Club) 18:15.4 +58.5
6. 452 Joel BARKER (Coffs Harbour CC) 18:20.7 +1:03.7
7. 516 Rod CALDWELL (Wynnum Redlands Cycling Club) 18:25.4 +1:08.4
8. 324 Greg CALDECOTT (Macksville CC) 18:26.0 +1:09.1
9. 548 Adam WILLIAMS (Lifecycle Cycling Club) 18:35.6 +1:18.7
10. 541 Gary REDDACLIFF (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) 18:39.1 +1:22.1
11. 527 Alan HAINSWORTH (Murwillumbah Cycle Club) 18:43.8 +1:26.9
12. 535 William MILFORD (Lifecycle Cycling Club) 19:06.6 +1:49.7
13. 545 Luke STRUDWICK (Brisbane Cycling Club) 19:07.7 +1:50.7
14. 530 Stede KINGSBURY (Rockhampton Cycle Club) 19:10.5 +1:53.5
15. 547 Gary WEIS (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) 19:14.2 +1:57.3
16. 525 Geoff FROST (Gold Coast Cycling Club) 19:15.7 +1:58.7
17. 540 Clem PISCITELLI (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) 19:24.9 +2:07.9
18. 532 Ian LOVELL (Hunter District CC) 19:34.4 +2:17.4
19. 518 Philip CHALLEN (Kangaroo Point CC) 19:36.8 +2:19.9
20. 528 Stephen JAMIESON (Hunter District CC) 19:47.8 +2:30.8
21. 517 Paul CAMPBELL (Brisbane Cycling Club) 19:56.8 +2:39.9
22. 550 Colin HOWKINS (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) 20:03.9 +2:47.0
23. 522 Marshall CUSWORTH (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) 20:21.8 +3:04.9
24. 536 Richard NEEDHAM (Kangaroo Point CC) 22:13.2 +4:56.3

Result: Masters DIV 4

1. 372 Scott CARPENTER (Murwillumbah Cycle Club) 18:02.7
2. 377 Nicholas ROGERS (Murwillumbah Cycle Club) 18:17.3 +14.5
3. 375 Peter MOOLENSCHOT (Wynnum Redlands Cycling Club) 19:08.9 +1:06.2
4. 378 Stephen SCHOEMAKER (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) 19:26.6 +1:23.9
5. 376 Geoff MYATT (Balmoral Cycle Club) 19:32.6 +1:29.9
6. 373 Jeffrey KELLY (Kangaroo Point CC) 19:38.1 +1:35.4

Result: Women

1. 574 Meagan HODGE (Fraser Coast Cycling Inc) 19:37.9
2. 578 Liz NELSON (University of Queensland CC) 19:42.1 +4.1
3. 580 Amanda ROOSMALEN (University of Queensland CC) 19:45.1 +7.2
4. 584 Mairi MACKINNON (University of Queensland CC) 19:54.5 +16.5
5. 577 Vanessa MCDONALD (Coffs Harbour CC) 20:39.2 +1:01.3
6. 576 Sophie MCAULEY (Gold Coast Cycling Club) 20:58.2 +1:20.2
7. 585 Courtney COYNE (Kangaroo Point CC) 21:04.3 +1:26.4
8. 571 Andrea ABBASSI (Gold Coast Cycling Club) 21:53.9 +2:15.9

Decisions of the commissaires panel