2017 Battle Recharge - Graded Stage 2: Criterium

Result: Elite DIV 1

1. 313 Jake VAN DER VLIET (Sunshine Coast CC) 38:34
2. 307 Thomas HOOPER (Port Macquarie Cycling Club) +11
3. 315 Calem WILCOX (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +11
4. 314 Bailey WALTERS (Fraser Coast Cycling Inc) +11
5. 308 Elliott MCKEAN (Sunshine Coast CC) +12
6. 311 Stephen RASHLEIGH (Kangaroo Point CC) +51
7. 302 Kurtis BRENT (Lifecycle Cycling Club) +53
8. 309 William PENDER-BUCHAN (Port Macquarie Cycling Club) +1:16

Result: Elite DIV 2

1. 346 Mark RICHARDSON (University of Queensland CC) 35:18
2. 341 Ash O'NEILL (Townsville Cycle Club) +0
3. 348 Jordan ROSS (University of Queensland CC) +0
4. 330 Campbell HALL (Gold Coast Cycling Club) +0
5. 333 Sam HORAN (Rockhampton Cycle Club) +0
6. 335 Dan LOGAN (University of Queensland CC) +36
7. 349 Michael RUSH (University of Queensland CC) +36
8. 347 Rhys ROBOTHAM (Balmoral Cycle Club) +36
9. 329 Thomas FORD (Mackay Cycling Club) +44
10. 326 Ben CRAWFORD (ADF Cycling) +44
11. 327 Andrew DAVIES (University of Queensland CC) +2:44
12. 351 Ethan VIVIERS (Balmoral Cycle Club) +7:21
13. 342 Samuel PIAT (Ipswich CC) +4:44
14. 340 Fergus Kieran O'CONNOR (Murwillumbah Cycle Club) +6:44
15. 322 Ross BARCLAY (University of Queensland CC) +8:44
16. 353 Daniel WILLIAMS (University of Queensland CC) +26:44
17. 339 Jake MITCHELL (Grafton CC) +28:44

Result: Masters DIV 1

1. 424 Johnathan MILLINGTON (Hunter District CC) 41:56
2. 426 Mark RENDER (University of Queensland CC) +9
3. 420 Mark LASPINA (Gold Coast Cycling Club) +9
4. 412 Luke DHNARAM (University of Queensland CC) +10
5. 425 Ben NEPPL (Hunter District CC) +10
6. 419 Tom LAPTHORN (Gold Coast Cycling Club) +10
7. 407 Richard BROWNHILL (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +11
8. 433 Jason FORD (Sunshine Coast CC) +13
9. 416 Steve HALLIDAY (Sunshine Coast CC) +13
10. 413 Brent DUCKER (University of Queensland CC) +13
11. 410 Glenn COOPER (Bundaberg Cycle Club) +13
12. 418 Michael JONES (University of Queensland CC) +13
13. 430 Malcolm VAN BASTEN (Wynnum Redlands Cycling Club) +13
14. 422 Michael MANSON (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +16
15. 427 Adam ROBINSON (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +16
16. 435 Timothy JENSEN (Sunshine Coast CC) +20
17. 405 Ric BAKER (University of Queensland CC) +58
18. 417 Ben INNES (University of Queensland CC) +1:33
19. 429 Peter THEODORE (Wynnum Redlands Cycling Club) +1:45
20. 409 Daniel CHALHOUB (Hunter District CC) +9:04

Result: Masters DIV 2

1. 473 Murray MCCLYMONT (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) 32:34
2. 469 Nigel LOUIE (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +0
3. 461 Wes FREIER (Murwillumbah Cycle Club) +0
4. 476 Michael NEWELL (Rockhampton Cycle Club) +0
5. 484 David WADSWORTH (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +0
6. 467 Adrian LAND (Fraser Coast Cycling Inc) +0
7. 474 Sandy MCVEY (Rockhampton Cycle Club) +0
8. 468 Steve LEDGER (University of Queensland CC) +0
9. 480 Damien STACY (Murwillumbah Cycle Club) +0
10. 475 Timothy NELSON (University of Queensland CC) +0
11. 466 Phil KESBY (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +0
12. 456 Sean COX (Bundaberg Cycle Club) +0
13. 479 James SHEFFIELD (Kangaroo Point CC) +0
14. 471 Stuart MACDONALD (Balmoral Cycle Club) +0
15. 472 Daniel MASASSO (University of Queensland CC) +0
16. 454 Jason CHESHIRE (Sunshine Coast CC) +0
17. 458 David EDGE (Rockhampton Cycle Club) +30:00

Result: Masters DIV 3

1. 548 Adam WILLIAMS (Lifecycle Cycling Club) 32:07
2. 539 Christopher PERCY (Brisbane Cycling Club) +2
3. 545 Luke STRUDWICK (Brisbane Cycling Club) +2
4. 546 Rod TANNER (Lifecycle Cycling Club) +3
5. 549 David GREEN (Wynnum Redlands Cycling Club) +3
6. 521 Brian COOKE (Murwillumbah Cycle Club) +3
7. 528 Stephen JAMIESON (Hunter District CC) +3
8. 519 Matthew CLARK (Sunshine Coast CC) +3
9. 524 Brendan FLANAGAN (Lifecycle Cycling Club) +3
10. 525 Geoff FROST (Gold Coast Cycling Club) +8
11. 527 Alan HAINSWORTH (Murwillumbah Cycle Club) +9
12. 533 Brett LUTZE (Brisbane Cycling Club) +11
13. 452 Joel BARKER (Coffs Harbour CC) +25
14. 516 Rod CALDWELL (Wynnum Redlands Cycling Club) +25
15. 535 William MILFORD (Lifecycle Cycling Club) +25
16. 532 Ian LOVELL (Hunter District CC) +25
17. 547 Gary WEIS (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +25
18. 530 Stede KINGSBURY (Rockhampton Cycle Club) +25
19. 517 Paul CAMPBELL (Brisbane Cycling Club) +7:25
20. 544 Brent SHORTER (Gold Coast Cycling Club) +9:25
21. 541 Gary REDDACLIFF (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +9:25
22. 518 Philip CHALLEN (Kangaroo Point CC) +11:25
23. 536 Richard NEEDHAM (Kangaroo Point CC) +11:25
24. 522 Marshall CUSWORTH (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +13:25
25. 540 Clem PISCITELLI (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +15:25

Result: Masters DIV 4

1. 372 Scott CARPENTER (Murwillumbah Cycle Club) 35:46
2. 379 Michael FITZMAURICE (Murwillumbah Cycle Club) +3
3. 377 Nicholas ROGERS (Murwillumbah Cycle Club) +3
4. 375 Peter MOOLENSCHOT (Wynnum Redlands Cycling Club) +6
5. 376 Geoff MYATT (Balmoral Cycle Club) +9
6. 378 Stephen SCHOEMAKER (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +2:03
7. 373 Jeffrey KELLY (Kangaroo Point CC) +5:18

Result: Women

1. 581 Grace BRUNTON-MAKEHAM (University of Queensland CC) 37:34
2. 586 Mia HAYDEN (Gold Coast) +0
3. 576 Sophie MCAULEY (Gold Coast Cycling Club) +0
4. 571 Andrea ABBASSI (Gold Coast Cycling Club) +0
5. 584 Mairi MACKINNON (University of Queensland CC) +0
6. 577 Vanessa MCDONALD (Coffs Harbour CC) +0
7. 574 Meagan HODGE (Fraser Coast Cycling Inc) +0
8. 580 Amanda ROOSMALEN (University of Queensland CC) +0
9. 585 Courtney COYNE (Kangaroo Point CC) +30
10. 578 Liz NELSON (University of Queensland CC) +3:30