2017 Battle Recharge Graded Tour Stage 3: Road Race

Result: Elite DIV 1

1. 313 Jake VAN DER VLIET (379) 2h21:27
2. 307 Thomas HOOPER (Port Macquarie Cycling Club) +1:15
3. 314 Bailey WALTERS (Fraser Coast Cycling Inc) +1:23
4. 315 Calem WILCOX (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +2:20
5. 308 Elliott MCKEAN (Sunshine Coast CC) +2:23
6. 302 Kurtis BRENT (Lifecycle Cycling Club) +3:20
7. 311 Stephen RASHLEIGH (Kangaroo Point CC) +5:30
8. 309 William PENDER-BUCHAN (Port Macquarie Cycling Club) +14:54

Result: Elite DIV 2

1. 354 Jason ANDERSCH (Gold Coast Cycling Club) 2h25:24
2. 335 Dan LOGAN (University of Queensland CC) +30
3. 347 Rhys ROBOTHAM (Balmoral Cycle Club) +51
4. 346 Mark RICHARDSON (University of Queensland CC) +51
5. 333 Sam HORAN (Rockhampton Cycle Club) +51
6. 341 Ash O'NEILL (Townsville Cycle Club) +57
7. 329 Thomas FORD (Mackay Cycling Club) +1:18
8. 330 Campbell HALL (Gold Coast Cycling Club) +1:46
9. 351 Ethan VIVIERS (Balmoral Cycle Club) +4:59
10. 326 Ben CRAWFORD (ADF Cycling) +6:22
11. 340 Fergus Kieran O'CONNOR (Murwillumbah Cycle Club) +8:20
12. 349 Nelson ANDRADO (University of Queensland CC) +14:52
13. 356 Ashley LUKE (Darling Downs Cycling Club) +16:55
dnf 322 Ross BARCLAY (University of Queensland CC)
dnf 327 Andrew DAVIES (University of Queensland CC)
dnf 336 Liam MACKNIGHT (Lifecycle Cycling Club)
dnf 339 Jake MITCHELL (Grafton CC)
dnf 357 James MANGOLD (University of Queensland CC)
dns 342 Samuel PIAT (Ipswich CC)
dns 348 Jordan ROSS (University of Queensland CC)
dns 353 Daniel WILLIAMS (University of Queensland CC)
dns 358 Travis MEARNS (Brisbane Cycling Club)
dns 359 Drew ZIETSCH (Grafton CC)

Result: Masters DIV 1

1. 420 Mark LASPINA (Gold Coast Cycling Club) 2h21:27
2. 418 Michael JONES (University of Queensland CC) +26
3. 424 Johnathan MILLINGTON (Hunter District CC) +1:03
4. 425 Ben NEPPL (Hunter District CC) +1:05
5. 407 Richard BROWNHILL (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +1:13
6. 419 Tom LAPTHORN (Gold Coast Cycling Club) +1:13
7. 413 Brent DUCKER (University of Queensland CC) +1:13
8. 426 Mark RENDER (University of Queensland CC) +1:19
9. 410 Glenn COOPER (Bundaberg Cycle Club) +1:58
10. 430 Malcolm VAN BASTEN (Wynnum Redlands Cycling Club) +3:47
11. 432 Craig BRIANT (Kangaroo Point CC) +10:13
12. 427 Adam ROBINSON (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +10:13
13. 412 Luke DHNARAM (University of Queensland CC) +10:42
14. 422 Michael MANSON (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +11:58
15. 435 Timothy JENSEN (Sunshine Coast CC) +14:21
dnf 405 Ric BAKER (University of Queensland CC)
dnf 409 Daniel CHALHOUB (Hunter District CC)
dnf 416 Steve HALLIDAY (Sunshine Coast CC)
dnf 417 Ben INNES (University of Queensland CC)
dnf 429 Peter THEODORE (Wynnum Redlands Cycling Club)
dns 433 Jason FORD (Sunshine Coast CC)
dns 436 Timothy JENSEN (Sunshine Coast CC)

Result: Masters DIV 2

1. 461 Wes FREIER (Murwillumbah Cycle Club) 2h26:40
2. 484 David WADSWORTH (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +1
3. 480 Damien STACY (Murwillumbah Cycle Club) +4
4. 473 Murray MCCLYMONT (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +4
5. 474 Sandy MCVEY (Rockhampton Cycle Club) +8
6. 485 Dave WILLSHER (Logan City Cycling Club) +11
7. 475 Timothy NELSON (University of Queensland CC) +15
8. 468 Steve LEDGER (University of Queensland CC) +21
9. 469 Nigel LOUIE (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +26
10. 476 Michael NEWELL (Rockhampton Cycle Club) +59
11. 489 Linton BURNS (Murwillumbah Cycle Club) +1:14
12. 466 Phil KESBY (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +4:36
13. 479 James SHEFFIELD (Kangaroo Point CC) +5:36
14. 472 Daniel MASASSO (University of Queensland CC) +15:23
15. 490 Mark ROWORTH (Kangaroo Point CC) +17:03
dnf 454 Jason CHESHIRE (Sunshine Coast CC)
dnf 456 Sean COX (Bundaberg Cycle Club)
dnf 467 Adrian LAND (Fraser Coast Cycling Inc)
dnf 471 Stuart MACDONALD (Balmoral Cycle Club)
dns 458 David EDGE (Rockhampton Cycle Club)

Result: Masters DIV 3

1. 548 Adam WILLIAMS (Lifecycle Cycling Club) 2h33:11
2. 539 Christopher PERCY (Brisbane Cycling Club) +1
3. 546 Rod TANNER (Lifecycle Cycling Club) +18
4. 511 Adam BARNES (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +31
5. 524 Brendan FLANAGAN (Lifecycle Cycling Club) +49
6. 545 Luke STRUDWICK (Brisbane Cycling Club) +52
7. 549 David GREEN (Wynnum Redlands Cycling Club) +1:12
8. 525 Geoff FROST (Gold Coast Cycling Club) +1:12
9. 540 Clem PISCITELLI (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +1:21
10. 528 Stephen JAMIESON (Hunter District CC) +1:43
11. 519 Matthew CLARK (Sunshine Coast CC) +1:46
12. 535 William MILFORD (Lifecycle Cycling Club) +1:58
13. 521 Brian COOKE (Murwillumbah Cycle Club) +3:29
14. 527 Alan HAINSWORTH (Murwillumbah Cycle Club) +15:48
15. 518 Philip CHALLEN (Kangaroo Point CC) +16:52
16. 514 Paul BRADY (Kangaroo Point CC) +20:50
17. 547 Gary WEIS (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +23:21
dnf 452 Joel BARKER (Coffs Harbour CC)
dnf 516 Rod CALDWELL (Wynnum Redlands Cycling Club)
dnf 517 Paul CAMPBELL (Brisbane Cycling Club)
dnf 522 Marshall CUSWORTH (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc)
dnf 533 Brett LUTZE (Brisbane Cycling Club)
dnf 536 Richard NEEDHAM (Kangaroo Point CC)
dnf 541 Gary REDDACLIFF (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc)
dnf 544 Brent SHORTER (Gold Coast Cycling Club)
dns 530 Stede KINGSBURY (Rockhampton Cycle Club)
dns 532 Ian LOVELL (Hunter District CC)

Result: Masters DIV 4

1. 376 Geoff MYATT (Balmoral Cycle Club) 1h42:05
2. 377 Nicholas ROGERS (Murwillumbah Cycle Club) +21
3. 372 Scott CARPENTER (Murwillumbah Cycle Club) +32
4. 380 Arthur PUIE (Murwillumbah Cycle Club) +37
5. 375 Peter MOOLENSCHOT (Wynnum Redlands Cycling Club) +1:28
6. 379 Michael FITZMAURICE (Murwillumbah Cycle Club) +3:16
7. 373 Jeffrey KELLY (Kangaroo Point CC) +3:36
8. 378 Stephen SCHOEMAKER (Hamilton Wheelers Cycling Club Inc) +3:36

Result: Women

1. 576 Sophie MCAULEY (Gold Coast Cycling Club) 1h47:24
2. 581 Grace BRUNTON-MAKEHAM (University of Queensland CC) +0
3. 584 Mairi MACKINNON (University of Queensland CC) +0
4. 577 Vanessa MCDONALD (Coffs Harbour CC) +59
5. 580 Amanda ROOSMALEN (University of Queensland CC) +1:04
6. 574 Meagan HODGE (Fraser Coast Cycling Inc) +1:54
7. 578 Liz NELSON (University of Queensland CC) +3:18
8. 583 Natalie LANGER (University of Queensland CC) +13:25
9. 585 Courtney COYNE (Kangaroo Point CC) +20:08
dnf 571 Andrea ABBASSI (Gold Coast Cycling Club)