2018 MTBA Schools National Championships XCE Racing Time Trial

Result: Year 7/8 Boys

1. 506 Hamish MCKENZIE (St Patrick's College) 1:36.24
2. 541 Josah VINCENT (Moreton Bay Boys College) 1:36.26 +0.0
3. 563 Jacson MCNAMARA (Highfields State Secondary College) 1:37.92 +1.6
4. 559 Blake NEWMAN (MacIntyre High Inverell) 1:40.46 +4.2
5. 539 Sheldon WATT (Trinity Lutheran College) 1:41.54 +5.2
6. 523 Tom HALL (Mackay Christian College) 1:46.27 +10.0
7. 519 Thomas WAITES (Corinda State School) 1:46.71 +10.4
8. 503 William MCDONALD (Combined (Lords, St Peters, Coomera Anglican)) 1:47.22 +10.9
9. 518 Matthew WEIER (St John's Lutheran School) 1:47.60 +11.3
10. 507 Conor DOBSON (St Patrick's College) 1:48.48 +12.2
11. 542 Louis ANDERSON (Moreton Bay Boys College) 1:48.58 +12.3
12. 517 Dylan PROVAN (Kingaroy State High School) 1:50.99 +14.7
13. 538 Luke RICHERT (Trinity Lutheran College) 1:51.68 +15.4
14. 540 Josh WATERS (Trinity Lutheran College) 1:51.73 +15.4
15. 560 Callum HOWARTH (Coombabah state high school) 1:52.32 +16.0
16. 544 Lachlan SEY (Moreton Bay Boys College) 1:53.49 +17.2
17. 557 Tom BESWICK (Mercy College Mackay) 1:55.09 +18.8
18. 556 Nicholas NELSON (Coombabah state high school) 1:56.11 +19.8
19. 580 Izaak SHERRIFF (St Patrick's College) 1:56.52 +20.2
20. 504 Riku GENIS (Noosa District SHS) 1:56.69 +20.4
21. 561 Lachlan PENNISI (ST STEPHENS) 1:57.14 +20.8
22. 548 Noah TYNE (Moreton Bay Boys College) 1:57.79 +21.5
23. 565 Benaiah RICHARDS (Home) 1:57.90 +21.6
24. 513 Jaiden WARD (Glasshouse CC) 1:58.25 +22.0
25. 148 Cornelius LAWTON 1:59.32 +23.0
26. 579 Lachlan O'CONNELL (Nerang State High School) 1:59.71 +23.4
27. 570 Dylan EDWARDS (All Saints Anglican School) 1:59.75 +23.5
28. 546 Jarrod JONES (Moreton Bay Boys College) 2:00.03 +23.7
29. 512 Kieran ROBERTSON (Glasshouse CC) 2:00.76 +24.5
30. 553 Riley BILLINGHAM (Aquinas College) 2:01.09 +24.8
31. 577 Oliver SALTER (Nerang State High School) 2:03.62 +27.3
31. 573 Thomas DEAN (mackay christian college) 2:03.62 +27.3
33. 501 Ben VAN DE HOEF (Combined (Lords, St Peters, Coomera Anglican)) 2:03.63 +27.3
34. 520 Sven LOEMKER (Lindisfarne Anglican Grammar School) 2:03.69 +27.4
35. 567 Christian FOX (Alstonville) 2:04.10 +27.8
36. 543 Zachary PLOWMAN (Moreton Bay Boys College) 2:04.74 +28.5
37. 554 Ryan BILLINGHAM (Aquinas College) 2:04.97 +28.7
38. 525 Ayden HUGHES (Mackay Christian College) 2:05.13 +28.8
39. 555 Harrison HAYES (NT Schools) 2:06.63 +30.3
40. 502 Zachary SAWTELL (Combined (Lords, St Peters, Coomera Anglican)) 2:06.93 +30.6
41. 575 Max WELSBY (Kempsey High School) 2:07.46 +31.2
42. 521 Flynn HOWARTH (Lindisfarne Anglican Grammar School) 2:07.91 +31.6
43. 537 Marcus SALERNO (St Michaels) 2:08.09 +31.8
44. 576 Kalani SEAM (Kempsey High School) 2:08.71 +32.4
45. 536 Finn STANLEY (St Michaels) 2:10.60 +34.3
46. 574 William PEARSON (Kempsey High School) 2:11.17 +34.9
47. 509 Bailey ROSSBOROUGH (Glasshouse CC) 2:11.58 +35.3
48. 551 Will TRENDELL (Moreton Bay Boys College) 2:12.21 +35.9
49. 505 Harlen ELIAS (Noosa District SHS) 2:12.59 +36.3
50. 578 Luke MCFARLANE (Nerang State High School) 2:12.94 +36.7
51. 547 Henry BAKER (Moreton Bay Boys College) 2:15.03 +38.7
52. 532 Brayden HILL (Palm Beach Currumbin SHS) 2:16.24 +40.0
53. 571 Bailey GALWAY-NIX (Emmanuel College) 2:20.10 +43.8
54. 359 Angus GOUDGE (The Armidale School) 2:20.92 +44.6
55. 545 Ethan COOK (Moreton Bay Boys College) 2:21.67 +45.4
56. 550 Ryley JOHNSON (Moreton Bay Boys College) 2:23.72 +47.4
57. 522 Jules LOEMKER (Lindisfarne Anglican Grammar School) 2:23.75 +47.5
58. 510 Jack JOHNSTON (Glasshouse CC) 2:24.13 +47.8
59. 524 Jonah LISTER (Mackay Christian College) 2:26.95 +50.7
60. 526 Matthew GUY (Mackay Christian College) 2:27.99 +51.7
61. 552 James MCINTYRE (Moreton Bay Boys College) 2:32.27 +56.0
62. 528 Josh DOWNS (Mackay Christian College) 2:33.15 +56.9
63. 549 William CULLEN (Moreton Bay Boys College) 2:39.02 +1:02.7
64. 572 Ethan SWIFT (Emmanual College) 2:56.66 +1:20.4
65. 533 Angus STROTTON (Palm Beach Currumbin SHS) 3:04.52 +1:28.2
66. 534 Tiago CORNES (St Michaels) 3:08.17 +1:31.9
dns 508 Gus PORFIRI (Glasshouse CC)
dns 511 Aiden DRAPER (Glasshouse CC)
dns 514 Kynan CLARK (Glasshouse CC)
dns 515 Josiah MONOS (Glasshouse CC)
dns 516 Connor LUBCKE (Glasshouse CC)
dns 527 Tom DEAN (Mackay Christian College)
dns 529 Rory LARSSON (Ambrose Treacy College)
dns 530 ? (?)
dns 531 Ethan GRAY (Palm Beach Currumbin SHS)
dns 535 Dylan CORNES (St Michaels)
dns 558 Bejay GODDARD (Springwood State High School)
dns 562 Aydan HUGHES (Mackay Christian College)
dns 564 Sheldon WATT (Trinity Lutheran College)
dns 566 Josh WATERS (Trinity Ashmore)
dns 568 Thomas HALL (Mackay Christian College)
dns 569 Luke RICHERT (Trinity Lutheran College)

Result: Year 7/8 Girls

1. 626 Taylah SHERRIFF (St Patrick's College) 1:48.40
2. 616 Anook SIMPSON (St Johns Grammar School) 1:57.96 +9.5
3. 614 Ellie JOHNSON (Tamborine Mountain college) 2:00.18 +11.7
4. 601 Naomie HARRIS (St Patrick's College) 2:02.40 +14.0
5. 617 Jessica PURTELL (Chancellor State College) 2:05.77 +17.3
6. 604 Luca TURTON (Combined (Lords, Cavendish Road, Emmanuel Anglican College)) 2:08.71 +20.3
7. 608 Alexandra LARSSON (Kenmore State School) 2:10.59 +22.1
8. 611 Isabella SCHRAMM (St Michaels) 2:10.86 +22.4
9. 622 Akala KEEBLE (Miami State High School) 2:12.01 +23.6
10. 621 Brooke GORDON (Highland Reserve State School) 2:20.65 +32.2
11. 607 Kristen ROWLANDS (Mackay Christian College) 2:21.28 +32.8
12. 624 Jordyn WESSELING (Meridan State Collage) 2:21.46 +33.0
13. 615 Vivien NISTED (Palm Beach Currumbin SHS) 2:21.60 +33.1
14. 610 Kayley MOORE (St Michaels) 2:23.03 +34.6
15. 613 Annabelle MAYNE (Moreton Bay Boys College) 2:24.99 +36.5
16. 612 Anais Rose PRINCE (Potssville Beach Primary) 2:25.04 +36.6
17. 420 Amie LAWTON 2:26.24 +37.8
18. 625 Sophia BUTLER (Oxley High School - Tam) 2:27.85 +39.4
19. 623 Lexie LADD (Sunshine Beach State High School) 2:28.02 +39.6
20. 620 Taylah MAHONY (Coolum State High School) 2:28.35 +39.9
21. 603 Mackenzie CLOW (Glasshouse CC) 2:33.35 +44.9
22. 619 Sian TOWNSEND (St Andrews Anglican College) 2:34.21 +45.8
23. 618 Nia TOWNSEND (St Andrews Anglican College) 2:34.65 +46.2
24. 605 Isabella HUSTON (Mackay Christian College) 2:34.69 +46.2
25. 606 Lily ROBERTSON (Mackay Christian College) 2:47.98 +59.5
26. 602 Inalah ROBINSON (Noosa District SHS) 3:04.21 +1:15.8
dns 609 Vivean NISTED (Palm Beach Currumbin SHS)

Result: Year 9/10 Boys

1. 324 Riley COWLING (St Patrick's College) 1:30.69
2. 376 Cooper AVES (PARK RIDGE) 1:30.94 +0.2
3. 368 Darcy HARRIS (Tweed River High School) 1:31.19 +0.4
4. 114 Max HOBSON (Glasshouse CC) 1:32.91 +2.2
5. 375 Tobi THOMPSON (Silkwood Independent School) 1:33.04 +2.3
6. 316 Cameron MELLIFONT (MERCY COLLEGE) 1:33.86 +3.1
7. 385 Joel DODDS (Hebron Homeschoolers) 1:34.76 +4.0
8. 384 Caleb DODDS (Hebron Homeschoolers) 1:35.28 +4.5
9. 333 Jacob PROVAN (Kingaroy State High School) 1:35.41 +4.7
10. 371 Liam JOHNSTON (Launceston Christian School) 1:35.53 +4.8
11. 361 Callum SEY (Moreton Bay Boys College) 1:35.60 +4.9
12. 387 Owen TOOLEY (Macquarie College) 1:36.51 +5.8
13. 334 Benjamin WEIER (Kingaroy State High School) 1:36.53 +5.8
14. 344 Braith VELLA (Mackay Christian College) 1:37.25 +6.5
15. 360 Eli DIXON (Moreton Bay Boys College) 1:38.19 +7.5
16. 315 Sam FELTHAM (Walcha Central School) 1:38.33 +7.6
17. 313 Tumi THORSTEINSSON (Duval High School) 1:39.18 +8.4
18. 389 Joshua PAJTL (Macquarie College) 1:39.32 +8.6
19. 321 Harry LADD (Noosa District SHS) 1:39.62 +8.9
20. 362 Cameron TYNE (Moreton Bay Boys College) 1:39.73 +9.0
21. 379 Justin ROBERTS (Tamworth MTB (Oxley)) 1:40.53 +9.8
22. 314 Mark ROBINSON (Duval High School) 1:40.93 +10.2
23. 317 Ethan HELLWEGE (MERCY COLLEGE) 1:41.61 +10.9
24. 330 Matt BAILEY (James Nash State High School) 1:42.69 +11.9
25. 329 Angus LAING (James Nash State High School) 1:42.89 +12.2
26. 377 Oliver SAXIL (Brisbane Grammar) 1:42.90 +12.2
27. 342 Lucas GUY (Mackay Christian College) 1:43.32 +12.6
28. 388 Jayson CARR (Macquarie College) 1:43.92 +13.2
29. 370 Sam HAYES (NT Schools) 1:44.38 +13.6
30. 318 Zac SCHWARZROCK (MERCY COLLEGE) 1:45.17 +14.4
31. 382 Josh MARTYN (Seda) 1:46.14 +15.4
32. 319 Leyton MCNICHOL (MERCY COLLEGE) 1:47.35 +16.6
33. 328 Christian JENSEN (Glasshouse CC) 1:47.69 +17.0
34. 335 Jacob SLATTER (Kingaroy State High School) 1:47.87 +17.1
35. 386 Cailan BROWNE (Darwin Middle School) 1:48.14 +17.4
36. 304 Matthew MAWHOOD (St Mary's College) 1:48.80 +18.1
37. 309 Liam COLEBORN (St Mary's College) 1:48.87 +18.1
38. 355 Josh ARMSTRONG (The Armidale School) 1:49.28 +18.5
39. 343 Will KELLY (Mackay Christian College) 1:49.52 +18.8
40. 312 Blake JONES (St Mary's College) 1:50.21 +19.5
41. 325 Sam MURFET 1:50.36 +19.6
42. 390 Joshua LOCHRIN (Macquarie College) 1:51.57 +20.8
43. 308 Alastair DOLJANIN (St Mary's College) 1:51.63 +20.9
44. 349 Kane DUDMAN (Palm Beach Currumbin SHS) 1:52.55 +21.8
45. 374 Joel MCINTYRE (Tamworth MTB) 1:52.73 +22.0
46. 301 Joshua ZIRBEL (St Mary's College) 1:52.85 +22.1
47. 311 Zac KEOGH (St Mary's College) 1:53.12 +22.4
48. 341 Garth SPOONER (Mackay Christian College) 1:53.55 +22.8
49. 332 Liam BEYER (James Nash State High School) 1:53.70 +23.0
50. 354 Jack SEWELL (The Armidale School) 1:53.84 +23.1
51. 302 Matthew NEVILLE (St Mary's College) 1:54.34 +23.6
52. 392 Matthew HAMILTON (Iona College) 1:54.82 +24.1
53. 372 Lachlan GLASER (Emmanuel College) 1:54.89 +24.1
54. 363 Harrison SLOMAN (Moreton Bay Boys College) 1:56.80 +26.1
55. 320 Tom SPARKS (Noosa District SHS) 1:57.50 +26.8
56. 310 Diarmid CAMPBELL (St Mary's College) 1:57.57 +26.8
57. 365 Bowen WHITMORE (Miami SHS) 1:58.60 +27.9
58. 350 Kellan MURPHY (Palm Beach Currumbin SHS) 1:59.21 +28.5
59. 338 Patrick LEARY (Lindisfarne Anglican Grammar School) 1:59.49 +28.8
60. 346 Tyler LOVE (Mackay Christian College) 1:59.62 +28.9
61. 394 Jackson HOLLEY (Iona College) 2:00.19 +29.4
62. 383 Sam HODSON (Iona College) 2:00.82 +30.1
63. 303 Harry MCCAULEY (St Mary's College) 2:01.17 +30.4
64. 307 Thomas FARRY (St Mary's College) 2:01.51 +30.8
65. 381 Beau MARTYN (Good Shepherd Lutheran College Darwin) 2:01.61 +30.9
66. 395 Patrick MCFARLANE (Nerang State High School) 2:01.62 +30.9
67. 327 Ethan ROBINSON (Glasshouse CC) 2:01.83 +31.1
68. 358 Jack ARMSTRONG (The Armidale School) 2:02.51 +31.8
69. 323 Bronson EATON (Noosa District SHS) 2:02.84 +32.1
70. 322 Jai AMING (Noosa District SHS) 2:03.16 +32.4
71. 393 Cooper LACOSTE (Iona College) 2:03.19 +32.4
72. 305 Jayden LAWSON (St Mary's College) 2:03.25 +32.5
73. 397 Cole WALKER (Nerang State High School) 2:03.32 +32.6
74. 366 Lachlan FRENEY (Miami SHS) 2:03.97 +33.2
75. 337 Josh CARGNONI (Lindisfarne Anglican Grammar School) 2:06.30 +35.6
76. 356 Riley SIMMONS (The Armidale School) 2:06.91 +36.2
77. 351 Kai COLBERT (Palm Beach Currumbin SHS) 2:06.93 +36.2
78. 378 Elio ZEA (Isis Districts State High School) 2:07.68 +36.9
79. 391 Alexander FLINT (Iona College) 2:07.85 +37.1
80. 369 Lloyd TALBETT (Tullawong State High) 2:08.36 +37.6
81. 396 Stephen GRAY (Nerang State High School) 2:08.64 +37.9
82. 306 Sam HAYCOCK (St Mary's College) 2:11.02 +40.3
83. 399 Dale COUSINS (Nerang State High School) 2:13.00 +42.3
84. 367 Casey ROOTS (Miami SHS) 2:13.65 +42.9
85. 353 Archi LAWRENCE (The Armidale School) 2:15.15 +44.4
86. 398 Zac MCPHERSON (Nerang State High School) 2:15.45 +44.7
87. 345 Jack BALDWIN (Mackay Christian College) 2:17.86 +47.1
88. 149 Ethan WILSON (Nerang State High School) 2:18.15 +47.4
89. 336 Harry BEDFORD (Lindisfarne Anglican Grammar School) 2:21.06 +50.3
90. 347 Jamie MILLER (Mackay Christian College) 2:22.30 +51.6
91. 357 Toby MCMASTER (The Armidale School) 2:23.12 +52.4
92. 348 Josh KINGSTON (Mackay Christian College) 2:31.15 +1:00.4
93. 331 Rory NICOL (James Nash State High School) 2:34.76 +1:04.0
dns 326 Izaak SHERRIFF (St Patrick's College)
dns 339 Jake SANDS (Lindisfarne Anglican Grammar School)
dns 340 Ben STONE-OTT (Lindisfarne Anglican Grammar School)
dns 352 Oscar O'CONNOR (Palm Beach Currumbin SHS)
dns 364 Lucas MITCHELL (Miami SHS)
dns 373 Tyler LOVE (Mackay Christian College)
dns 380 Brad COURSE (Kings Christian College)

Result: Year 9/10 & 11/12 Girls

1. 405 Hayley OAKES (Combined (Lords, Cavendish Road, Emmanuel Anglican College)) 1:41.14
2. 206 Holly LUBCKE (Glasshouse CC) 1:42.54 +1.4
3. 203 Isabella HOSKING (O'Connor Catholic College) 1:44.62 +3.4
4. 419 Sophie ASHLEY 1:46.15 +5.0
5. 211 Maddison DILLON (Corinda State High) 1:47.71 +6.5
6. 407 Talia SIMPSON (St Johns Grammar School) 1:49.41 +8.2
7. 201 Emily MEEHAN (O'Connor Catholic College) 1:52.56 +11.4
8. 202 Olive TUTT (O'Connor Catholic College) 1:52.90 +11.7
9. 401 Fenella HARRIS (St Patrick's College) 1:54.82 +13.6
10. 205 Jessica CALLANDER (Launceston College) 1:55.14 +14.0
11. 406 Ariella TITMAN (Moreton Bay Boys College) 1:55.97 +14.8
12. 404 Jasmine THOMPSON (Combined (Lords, Cavendish Road, Emmanuel Anglican College)) 1:57.39 +16.2
13. 403 Alanna VAN DE HOEF (Combined (Lords, Cavendish Road, Emmanuel Anglican College)) 2:01.30 +20.1
14. 204 Maddison BROWN (St Patrick's College) 2:03.33 +22.1
15. 210 Briena DEAN (Downlands College) 2:25.67 +44.5
dns 207 Nikita PERRO (Glasshouse CC)
dns 208 Brooke HUGHES (Glasshouse CC)
dns 209 Lauren BROCKHURST (Glasshouse CC)

Result: Year 11/12 Boys

1. 110 Sam FOX (Launceston College) 1:26.90
2. 103 Declan TREZISE (St Mary's College) 1:28.60 +1.7
3. 133 Momo FRANK (Queensland Academy for Science, Math and Technology) 1:31.52 +4.6
4. 115 Kiah DUMIGAN (Mackay Christian College) 1:32.16 +5.2
5. 131 Matherson GALWAY (Australian Christian College) 1:32.35 +5.4
6. 134 Owen ELVY (St Peters Lutheran college) 1:33.10 +6.2
7. 129 Steven ROBERTS (Tamworth MTB (Oxley)) 1:34.32 +7.4
8. 123 Marcus WORTH (The Armidale School) 1:36.25 +9.3
9. 132 James MOORE (Emmanuel College Gold Coast) 1:37.98 +11.0
10. 117 Matt MIHELIC (Palm Beach Currumbin SHS) 1:38.46 +11.5
11. 120 Duncan CHALMERS (The Armidale School) 1:42.44 +15.5
12. 107 Elliot STYLES (Noosa District SHS) 1:43.18 +16.2
13. 118 Kobi WICKENS (Palm Beach Currumbin SHS) 1:43.39 +16.4
14. 122 Archie CHICK (The Armidale School) 1:45.03 +18.1
15. 121 Hamish CHALMERS (The Armidale School) 1:50.56 +23.6
16. 119 Zac HASTIE (Palm Beach Currumbin SHS) 1:50.64 +23.7
16. 126 Nathan WATSON (McCarthy Catholic College) 1:50.64 +23.7
18. 124 Conor NOONAN (McCarthy Catholic Collage) 1:50.81 +23.9
19. 111 Shane CHARLESWORTH (Glasshouse CC) 1:51.37 +24.4
20. 116 Liam GAMBE (Palm Beach Currumbin SHS) 1:53.66 +26.7
21. 109 Sam MERCHANT (Noosa District SHS) 1:53.95 +27.0
22. 104 Coby ROSE (St Mary's College) 1:55.20 +28.2
23. 105 Jack NICHOLS (St Mary's College) 1:56.04 +29.1
24. 106 Brock MERCHANT (St Mary's College) 2:00.43 +33.5
25. 108 Corey JACKWAY (Noosa District SHS) 2:01.52 +34.6
26. 102 Riley BRUGGERMANN (St Mary's College) 2:03.14 +36.2
27. 101 Billy CARLSSON (St Mary's College) 2:27.49 +1:00.5
dns 112 Shea O'KEEFFE (Glasshouse CC)
dns 113 Reuben TIDY (Glasshouse CC)
dns 125 Zack HASTIE (Palm Beach Currumbin SHS)
dns 127 Jye GILLARD (Palm Beach Currumbin SHS)
dns 128 Liam GAMBE (Palm Beach Currumbin SHS)
dns 130 Matt MIHELCIC (Palm Beach Currumbin)